Problem z wnioskiem o czternastą emeryturę? Uprzejmy pracownik ZUS-u zadzwoni i pomoże go sporządzić. Nie ma żadnego wniosku, a to kolejna metoda oszustwa.

Zbliża się termin wypłat 14. emerytur, które w tym roku mają dotrzeć do odbiorców wraz z listopadową rentą czy emeryturą. Tę informację postanowili wykorzystać oszuści, którzy kontaktują się z seniorami i pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosku chcą wyłudzić dane, albo dostać się do mieszkania.

– Z takim telefonem spotkała się także mieszkanka naszego województwa. Zadzwonił do niej mężczyzna z ofertą pomocy przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Na szczęście, nasza klientka nie dała się na to oszustwo nabrać. Czternasta emerytura jest wypłaca przez ZUS z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku. Czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

– Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS, liczą na zaufanie seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z centrum obsługi telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję – mówi Beata Kopczyńska.

Komu przysługuje „czternastka”

Czternasta będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. Na przykład emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Nie otrzymają czternastki osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają świadczeniobiorcy, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 złotych brutto. Pozostali otrzymają pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł brutto, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł i wówczas wyniesie 1150,88 złotych brutto.