Pomimo wsparcia wielu instytucji oraz mieszkańców, w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim wciąż brakuje m.in. sprzętu i odzieży ochronnej. Pracownicy apelują o pomoc i wsparcie.

Nieustanny wzrost liczby zakażonych oraz obecna sytuacja epidemiologiczna obnażyła wszystkie problemy polskiej służby zdrowia. W placówkach medycznych brakuje wszystkiego – ludzi oraz sprzętu, często tego podstawowego. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że sprzęt dla szpitali jest i będzie dostarczany na bieżąco. Mimo to kolejne placówki apelują o pomoc.

– Sytuacja, jaka nas wszystkich spotkała, jest bardzo trudna. Obecnie, bazujemy na zapasach, które udało nam się zgromadzić. Jednak sytuacja bardzo szybko się zmienia. Dlatego apelujemy i kolejny raz bardzo prosimy o pomoc. Potrzebne są środki ochrony osobistej oraz wsparcie finansowe – mówią przedstawiciele Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Do apelu pracowników sosnowieckiej placówki dołączona została długa lista środków, które są im niezbędne w pracy, wśród nich: maseczki chirurgiczne; maseczki z filtrem FFP3 oraz FFP2, przyłbice ochronne, gogle oraz okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe nitrylowe (każdy rozmiar), rękawiczki jednorazowe nitrylowe z długim rękawem, fartuchy ochronne, chirurgiczne nieprzemakalne, kombinezony ochronne jednorazowe, środki do dezynfekcji rąk i środki do dezynfekcji powierzchni, materiały higieniczne (mydła w płynie, ręczniki papierowe, chusteczki do dezynfekcji, papier toaletowy), koce medyczne i bakteriostatyczne, dozowniki łokciowe, termometry bezdotykowe, woda mineralna niegazowana 0,5 l oraz kubeczki jednorazowe do napojów.

Jak można pomóc?

Potrzebne środki ochrony osobistej można dostarczyć po wcześniejszym kontakcie z działem organizacyjnym (kontakt: Magdalena Kot, tel. 782 515 109, e-mail: mkot@szpital.sosnowiec.pl) lub z sekretariatem (Ewa Żmudzińska, tel. 32 41 30 111, e-mail: sekretariat@szpital.sosnowiec.pl). Natomiast wsparcie finansowe można przekazywać na konto szpitala: PKO BP 59 1020 2498 0000 8402 0025 7089.

– Dziękujemy za każdą złotówkę i każdy gest – mówią pracownicy szpitala. – Wasza pomoc pozwoli nam pomagać – dodają.

Wielki społeczny zryw

Zagłębiacy wykazują się hojnością i empatią. Wielu mieszkańców naszego regionu pomaga wedle swoich możliwości i umiejętności, To co ich łączy to chęć niesienia pomocy, tam gdzie jest ona teraz potrzebna. – To ważne, żebyśmy w tak trudnej sytuacji potrafili się zjednoczyć i pomóc, tak jak potrafimy. Obecnie lekarze nie maja wystarczającego zabezpieczenia, narażając tym samym siebie i pacjentów – mówią mieszkańcy Sosnowca.

Mieszkańcy na bieżąco odpowiadają na potrzeby szpitala i pracowników medycznych. Przykładem tych działań jest m.in. szycie maseczek ochronnych przekazywanych szpitalom, ale także wsparcie dobrym słowem czy wręczenie posiłków.

Ponadto, na popularnym portalu społecznościowym zakładane są grupy tematyczne. Członkowie takich grup, jak: Drukarze dla szpitali Śląsk i okolice, Sosnowiec szyje maseczki, Zamaskowani #stopcovid, Maska dla medyka czy Pomoc dla śląskich szpitali zrzeszają osoby przygotowujące i dostarczające w bezpieczny sposób dary dla służby zdrowia.

W pomoc zaangażowali się też sosnowieccy radni, w tym Damian Żurawski, Grzegorz Mentel, Tomasz Niedziela czy Łukasz Litewka. Ten ostatni zorganizował m.in. zbiórkę społeczną na respirator dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.