Kompleks budynków szkolnych w sosnowieckiej dzielnicy Środula przejdzie wyczekiwaną termomodernizację. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą.

Kompleks budynków szkolnych przy ul. B. Prusa w Sosnowcu doczeka się termomodernizacji. To dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców Środuli, którzy już od dawna wyczekują tej inwestycji.

We wtorek, 19 lutego, w Urzędzie Miejskim podpisano umowę na wykonanie wszystkich prac. Termomodernizację wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud. Firma z Częstochowy będzie miała na to dziesięć miesięcy.

– Nie jest to zbyt skomplikowana inwestycja. Postaramy się jednak, aby wszystko było zrobione jak najlepiej. Chcemy się pokazać w Sosnowcu z dobrej strony – zapewnia Damian Świącik, prezes firmy Częstobud.

W skład kompleksu, który ma przejść termomodernizację wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 42 (trzy budynki dydaktyczne, parterowy budynek dydaktyczno-socjalny z kuchnią i jadalnią oraz sala gimnastyczna z zapleczem socjalnym), Przedszkole Miejskie nr 51 (trzy budynki dydaktyczne – dwa dwukondygnacyjne i jeden parterowy) oraz Żłobek Miejski (trzy parterowy budynki, z których jeden jest wynajmowany przez przychodnię oraz dwukondygnacyjna kuchnia zaopatrująca przedszkole i żłobek). W sumie łączna powierzchnia zabudowy wynosi ponad 1022 m kw. Firma z Częstochowy będzie miała dziesięć miesięcy na realizację zadania wartego ponad 7 mln złotych.

Szkoła, przedszkole i żłobek na Środuli do termomodernizacji – fot. UM Sosnowiec
Szkoła, przedszkole i żłobek na Środuli do termomodernizacji – fot. UM Sosnowiec

– Kompleks o którym mówimy został wybudowany na początku lat 80. ubiegłego wieku. Termomodernizacja obiektów, z których na co dzień korzystają nasi najmłodsi mieszkańcy jest niezbędna. Mam nadzieję, że firma, z którą po raz pierwszy współpracujemy w terminie wykona pracę tak aby dzieci młodzież mogły niedługo uczyć się i bawić w bardziej komfortowych warunkach – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakres robót obejmuje m.in. ocielenie ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi, remont instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodnej, wymianę części ogrodzenia przy szkole podstawowej, wymianę rynien i remont tarasów.

Przypomnijmy, że projekt został objęty dofinansowaniem u w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej dla poddziałania: 4.3.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT.