W czwartek, 3 września zmieni się organizacji ruchu na DK94 w Sosnowcu, dzięki którym kierowcy szybciej i sprawniej dojadą do centrum miasta.

Jak zapowiadają przedstawiciele sosnowieckiego magistratu od czwartku, kierowcy jadący DK94 od strony Dąbrowy Górniczej znów będą mogli wjechać na estakadę prowadzącą do centrum Sosnowca.

Oznacza to, że znika objazd prowadzący przez ulicę Długosza, Komuny Paryskiej i Kamienną. To nie koniec dobrych informacji. Jeszcze we wrześniu częściowo oddana do użytku zostanie główna nitka DK94, a wykonawca skupi się na ukończeniu łącznic.

Po przebudowie w miejscu dawnego skrzyżowania ul. Długosza i Dk94 i sygnalizacji świetlnej powstanie dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowanie. Dołem – po jezdniach z obniżonym poziomem – zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a górą ruch lokalny. Wzdłuż obu jezdni na długości kilkuset metrów zostaną wybudowane ekrany akustyczne.

Obecnie skrzyżowanie stanowi „wąskie gardło” zarówno na trasie głównej jak i w połączeniach wewnętrznych w obrębie miasta i konurbacji górnośląskiej. Realizacja projektu spowoduje skrócenie czasu podróży w wyniku udrożnienia ruchu na skrzyżowaniu oraz poprawę bezpieczeństwa wskutek zastosowania segregacji ruchu lokalnego od dalekobieżnego.

Dzięki budowie węzła uzyska się zwiększenie płynności ruchu, a co za tym idzie zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, obniżenie emisji spalin, hałasu oraz drgań od taboru samochodowego. Koszt wszystkich prac, które powinny zakończyć się do końca 2020 roku wynosi blisko 100 mln zł.