„Sosnowiecka podróż w czasie”, czyli plac parkowy z zegarem został wycofany z tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2018.

Plac parkowy z zegarem, który mieści w rejonie ulic Mościckiego i Parkowej w Sosnowcu został wycofany z konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2018.

– Z powodu niespełnienia warunków formalnych konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego realizacja „Sosnowiecka podróż w czasie” została wycofana z tegorocznej edycji konkursu – poinformowały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego, który jest organizatorem konkursu.

Projekt został zgłoszony przez architekta Bartosza Majewskiego. To on na zlecenie miasta przygotował dokumentację dla projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w 2015 roku.

Zgłaszając projekt do konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2018, architekt zamówił profesjonalne zdjęcia z drona. Wysłał też do magistratu prośbę o uzupełnienie zgłoszenia. Nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi i uznał, że jego pomysł został przez miasto odrzucony.

Niespodziewanie okazało się, że wbrew zasadom, Urząd Marszałkowski przyjął do konkursu wspomniany plac z zegarem.

W mediach społecznościowych zostały udostępnione zdjęcia z placu, na których widzimy, że jest on zaniedbany i porośnięty chwastami.

Ostatecznie plac został wycofany z konkursu. Urząd Marszałkowski przeprasza za zaistniałą sytuację. – Jednocześnie informujemy, że osoby, które oddały głos na tę realizację w plebiscycie internautów, będą miały możliwość ponownego głosowania. O formie i możliwości głosowania osoby te zostaną poinformowane drogą mailową – poinformowali urzędnicy.

Przypomnijmy, że oficjalnie zgłoszonym przez Sosnowiec projektem jest rewitalizacja Stawików.

Czym jest plac parkowy z zegarem?

Sosnowiecka Podróż w Czasie to plac parkowy z zegarem słonecznym i „meteorytami”. Teren objęty opracowaniem znajduje się w jednym z sosnowieckich parków położonych w rejonie ulic Mościckiego i Parkowej, rzeki Przemszy oraz w bliskim sąsiedztwie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater, dworca autobusowego i Urzędu Miasta Sosnowiec.

Plac parkowy z zegarem w Sosnowcu - fot. mat. pras.
Plac parkowy z zegarem w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Zaprojektowany zegar słoneczny to zegar analemmatyczny. Oznacza to, iż czas jest wskazywany przez cień osoby stojącej na środku zegara, w miejscu wskazującym aktualny miesiąc roku. Zegar wskazuje czas słoneczny letni. Został zaprojektowany i wykonany z prefabrykatów żelbetowych które zostały zlicowane z nawierzchnią placu. Jest on elementem interaktywnym dla użytkowników przestrzeni publicznej, służy również jako przyrząd doświadczalny dla nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych pobliskich szkół. Zegar daje możliwość współpracy z Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Wydziałem Fizyki na Uniwersytecie Śląskim. Nasadzenia wokół placu utrzymane są w tematyce upływającego czasu i zmienności pór roku. Na placu zaprojektowano również drewniane siedziska i skarpy, które tworzą dwie „górki” lub „meteoryty”. Forma siedzisk jest nieregularna i nowoczesna.

Inwestycja powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Sosnowiec.