Już po raz kolejny Urząd Marszałkowski w Katowicach ogłosił konkurs na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego. Wśród nominowanych znalazło się siedem realizacji z naszego regionu.

Do końca sierpnia trwa plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2020. Do tegorocznej, 21. edycji konkursu zgłoszono 42 realizacje, które zlokalizowane są na terenie 30 gmin województwa.

Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Zgłoszone realizacje sprzyjają wypoczynkowi i integracji społecznej oraz aktywności rodzinnej. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka – sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Są wśród nich zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane jak i zupełnie nowe inwestycje.

Wśród nominowanych projektów znalazło się aż siedem realizacji z naszego regionu. Są to: park Miejski w Siewierzu zrealizowany w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy, amfiteatr Muszelka w Sosnowcu, galeria Stara Łaźnia – rewitalizacja budynku starej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu, plac zabaw im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu, Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN, rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Błędowie oraz filia biblioteczna w Mierzęcicach Osiedlu.

Swoich faworytów wybierają mieszkańcy. Aby zagłosować w konkursie, wystarczy wejść na stronę internetową i oddać głos za 3 punkty na swojego faworyta. Punkty można przyznać maksymalnie trzem realizacjom. Konkurs trwa do końca sierpnia. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów publiczności, zdobędzie nagrodę internautów.

Ponadto, zgłoszone realizacje zostaną ocenione przez jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Jak co roku uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach NPP 2020 i Architektura Roku odbędzie się w okresie jesiennym, w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.