Władze Sosnowca przekazały grunt pod budowę nowej siedziby prokuratury. Stanie ona na terenach po dawnej kopalni Sosnowiec.

Władze Sosnowca przekazały prokuraturze działkę, na której powstanie nowa siedziba Prokuratury Rejonowej Północ i Południe. Inwestycja przy ulicy Janowskiego ma być zakończona najpóźniej w 2019 roku.

Przypomnijmy, że obecnie wspomniane prokuratury mieszczą się w budynku przy ulicy Teatralnej.

– Praca w tym starym budynku do łatwych nie należy. Wiem, bo sam tam pracowałem. To będzie nowoczesny budynek dostosowany do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w najnowszą technologię ułatwiającą obsługę interesantów – mówił po podpisaniu aktu notarialnego pochodzący z Sosnowca Bogdan Święczkowski, Prokurator Krajowy.

Szacowana na około 20 mln złotych inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Prokurator Bogdan Święczkowski przyznał, że prokuratura wybrała już firmę, która ma przygotować projekt budowlany.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wybierzemy wykonawcę inwestycji i najpóźniej w 2019 roku wspólnie z prezydentem będziemy otwierać nowy budynek – dodał Bogdan Święczkowski.

Nowa siedziba prokuratury, wraz z parkingiem, powstanie na 0,9 ha działki o wartości 1,3 mln zł. Obok swoją siedzibę będzie też miała Komenda Miejska Policji w Sosnowcu. Według wstępnych założeń, inwestycja ta ma kosztować około 40 mln zł. Budowę dodatkowo wesprze Sosnowiec, który zarezerwował na ten cel środki w budżecie miasta. Projekt nowej komendy jest już gotowy, wkrótce ogłoszony ma zostać przetarg na wykonawcę.

W tym miejscu powstanie nowy budynek KMP i Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu:

Budowa nowej siedziby Prokuratury Rejonowej w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec

Tylko sąd nie chce

Jak przyznają przedstawiciele prokuratury, rozważano też budowę w tym rejonie nowej siedziby sosnowieckiego sądu.

– Prezes Sądu Okręgowego nie wyraża jednak zainteresowania, w dalszym ciągu chce remontować stare budynki. Mam jednak nadzieję, że na jesieni ta sytuacja się zmieni i kierownictwo sądu pomyśli o tym, aby budować nowy gmach, tak by stworzyć w tym rejonie centrum wymiaru sprawiedliwości na miarę XXI wieku. Chcemy, aby mieszkańcy Sosnowca mieli ułatwiony dostęp do służb, do organów ścigania, do wymiaru sprawiedliwości – wyjaśnia prokurator Święczkowski.

Z zastępcą prokuratora generalnego zgadza się prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecny budynek policji i prokuratury raczej utrudnia, a nie ułatwia pracę. Warunki są tam po prostu fatalne. Rozwiązanie, żeby w jednym miejscu znajdowała się policja, prokuratura i sąd byłoby wręcz wzorowe i ułatwiłoby zarówno pracę tym instytucjom jak mieszkańcom. Będzie też przykładem do powielania dla innych miast. Dziękuje za wsparcie panu prokuratorowi Święczkowskiemu, który pamięta o swoim rodzinnym mieście – tłumaczył Arkadiusz Chęciński.