echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Sezon grzewczy dobiega końca, nie oznacza to jednak końca walki z „kopciuchami”. W Sosnowcu startuje akcja informacyjna na temat możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę m.in. pieca. Aby dotrzeć do większej liczby mieszkańców, w trasę wyjedzie SmogoBus.

Od środy, 24 lutego, do właścicieli domów jednorodzinnych roznoszone są ulotki, w których znajdują się wiadomości o możliwych do pozyskania dofinansowaniach na wymianę starego pieca. – Mieszkańcy mają z czego wybierać. Po raz pierwszy będą mogli skorzystać z programu „Stop Smog”, nadal działa miejski program dofinansowujący wymianę pieca oraz program „Czyste powietrze” – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Program „Stop Smog” adresowany jest do najmniej zamożnych mieszkańców Sosnowca. Można w ten sposób pozyskać nawet 53 tys. zł. przy zaledwie 5 proc. wkładzie własnym na wymianę pieca oraz docieplenie budynku. Z miejskich funduszy na wymianę kotła można pozyskać nawet 8 tys. zł. Trzecią możliwością pozyskania wsparcia jest program „Czyste Powietrze”.

– Chciałbym podkreślić, że czasu na wymianę starych, ponad 10-letnich pieców jest już naprawdę niewiele. Termin upływa z końcem 2021 roku – podkreśla prezydent Zastrzeżyński.

To nie wszystko. Z ulotki mieszkańcy dowiedzą się również o możliwości pozyskania dofinansowania na usunięcie azbestu, przyłączenie się do kanalizacji oraz skorzystania z programu „Podlej deszczem”. Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, w miasto wyjedzie specjalny SmogoBus. W każdy piątek marca oraz 9 i 16 kwietnia w SmogoBusie będą czekali urzędnicy, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomogą wypełnić wniosek.

Hybrydowy autobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę i te miejsca, gdzie problem smogu jest największy. Spotkać je będzie można: 5 marca przy ul. Zagórskiej 3, 12 marca na parkingu naprzeciwko basenu w Klimontowie, 19 marca w Ostrowach Górniczych przy Szkole Podstawowej nr 33, 26 marca na Maczkach przy Szkole Podstawowej nr 37, 9 kwietnia na Starym Sosnowcu przy Szkole Podstawowej nr 27 oraz 16 kwietnia na Jęzorze przy Szkole Podstawowej nr 21. We wszystkich miejscach SmogoBus będzie dostępny w godz. 12.00-17.00.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);