Ten styczeń był najgorszy od kilku lat. Duże zanieczyszczenie powietrza utrzymywało się w naszym regionie prawie cały miesiąc. Efekt? Szpitalne oddziały przepełnione. 

W styczniu alarm smogowy trwał prawie przez większą część miesiąca. W tym czasie dopuszczalne normy pyłu zawieszonego PM10 były wielokrotnie przekraczane. Dane ze stacji pomiarowych nie pozostawiają złudzeń. Ostatnio tak źle było w 2012 roku.

– Dane ze stacji mierzących poziom zanieczyszczeń są wręcz dramatyczne. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w styczniu w Zagłębiu oddychaliśmy powietrzem najgorszym od lat. Najwyższą średnią miesięczne stężenie pyłu PM10 odnotowano na stacji WIOŚ w Dąbrowie Górniczej , gdzie odnotowano poziom 128 µg/m3, przy dopuszczalnej normie wynoszącej 50 µg/m3. Natomiast w Sosnowcu odnotowano 110 µg/m3. Pozostałe miasta w regionie stanu powietrza nie mierzą – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

 

Smog w Zagłębiu - fot. Zagłebiowski Alarm Smogowy

Duże zanieczyszczenie powietrza, które utrzymywało się w Zagłębiu przez prawie cały styczeń, spowodowało, że więcej ludzi trafiało do szpitali.

– Z obserwacji lekarzy wynika, że w styczniu zgłaszało się do nas więcej pacjentów z chorobami krążenia czy układu oddechowego niż zazwyczaj. Oddziały wewnętrzne były przepełnione – mówi Mirosław Rusecki, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Również w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej na szpitalny oddział ratunkowy zgłaszało się w styczniu więcej pacjentów skarżących się na zaostrzone stany zapalne.

– Chodzi przede wszystkim o chorych z zaostrzeniami już istniejących chorób układu oddechowego, np. astmą oskrzelową. Oddział wewnętrzny jest przepełniony. Na przestrzeni ostatnich lat mamy więcej hospitalizacji, ale nikt nie prowadzi badań, ile z tego jest spowodowanych smogiem. Bez wątpienia jednak smog jest przyczyną zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego – mówi Nazarij Koziar, ordynator SOR dąbrowskiego szpitala.

Warto dodać, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, to dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i te z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, a także osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego.

W jaki sposób radzić sobie ze smogiem? – Kiedy stężenia pyły zawieszonego są przekroczone, należy ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni, nie uprawiać sportu. Jeśli już musimy wyjść, to najlepiej w profesjonalnej masce  – przestrzega Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.