Mieszkańcy kilku dzielnic Zawiercia wciąż nie mogą korzystać z bieżącej wody, po tym jak w próbkach wody przeznaczonej do spożycia wykryto groźne dla zdrowia bakterie.

W piątek, 14 czerwca Urząd Miasta w Zawierciu poinformował, że w wodzie kranowej na terenie miasta wykryto bakterię grupy coli. Woda jest nieprzydatna do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń oraz mycia rąk i kąpieli. Woda nie nadaje się do spożycia – nawet po przegotowaniu.

Skażenie wody Zawiercie - fot. UM Zawiercie
Skażenie wody Zawiercie – fot. UM Zawiercie

Zagrożenie występuje na terenie osiedli: Centrum, Stary Rynek, Argentyna, Borowe Pole, Zuzanka. Mieszkańcy mogą korzystać z wody (po przegotowaniu) z bezczkowozów, które pojawią się w wybranych lokalizacjach miasta.

– Przez całą sobotę (15.06), miejskie służby nadal będą pracowały, aby dostarczyć mieszkańcom wodę pitną oraz wodę gospodarczą. W akcji będą brały udział jednostki Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Ochotniczych Straży Pożarnych i Straży Miejskiej. W dalszym ciągu działa sztab kryzysowy, który dysponuje jednostkami – informują przedstawiciele zawierciańskiego magistratu.

Beczkowozy z wodą pitną są dostępne w godzinach 6-22 przy ulicy Blanowskiej w rejonie hali sportowej, na osiedlu: Centrum (w rejonie ul. Wyszyńskiego – parking przy banku BOŚ), Zuzanka (w rejonie ul. Źródlanej – drukarnia Axon) oraz Argentyna (w rejonie ul. Piłsudskiego) i na osiedlu Borowe Pole przy ul. Borowej – sklep Społem. Przy budynku OSP Marciszów (ul. Mrzygłodzka) uruchomiono kolejny punkt poboru wody pitnej.

Ponadto, strażacy z wodą gospodarczą do celów gospodarczych dostępni będą na osiedlu Przyjaźń (obok przystanku Kądzielów), Argentyna (obok Zespołu Szkół), Szymańskiego (teren pod SP2), Centrum (teren pod SP3) oraz Centrum (obok restauracji Przystanek).

Skażenie wody Zawiercie - fot. UM Zawiercie
Skażenie wody Zawiercie – fot. UM Zawiercie

Dodatkowo, woda będzie wydawana w autobusach komunikacji miejskiej do wyczerpania zapasów oraz w konkretnych punktach, gdzie są najbardziej potrzebujący mieszkańcy (seniorzy, niepełnosprawni). Na dyspozytornię RPWiK (tel. 503 030 422) zgłaszać można na bieżąco zapotrzebowanie w innych punktach.

Wciąż trwają działania naprawcze polegające na dezynfekcji i płukaniu sieci wodociągowej.