Po ostatnich badaniach sanepid dopuścił do spożycia wodę w Czeladzi. Woda tam była niezdatna do picia od środy.

„Woda podawana do sieci  z Pompowni III w Czeladzi ul. Saturnowska zaopatrująca Czeladź (Piaski) oraz woda podawana do sieci  z Hydroforni, Czeladź ul. Szpitalna zaopatrująca Czeladź: Osiedle Miasta Auby 2,4,6,8,10,12, ulica Szpitalna 24, 26a,b,c oraz użytkowników obiektów przy ulicy Auby: Piekarnia „Król”, Kebab, Sklep Spożywczy „Delikatesy”, Pijalnia Piwa, Sklep Spożywczy jest przydatna do spożycia” – brzmi komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej.

Sanepid ostrzega jednak, że ze względu na chlorowanie wody możliwa jest zmiana zapachu i smaku wody, nie wpływa to jednak na jej przydatność do spożycia.

Woda z kranów na terenie całej Czeladzi nadaje się już do spożycia bez żadnych ograniczeń, to znaczy bez konieczności jej przegotowywania. Woda została oczyszczona i nadaje się do picia, a także do przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych, talerzy i sztućców oraz do prania.

W środę dąbrowski sanepid powiadomił o stwierdzonych w Czeladzi przekroczeniach parametrów mikrobiologicznych w próbkach wody przeznaczonej dla dzielnicy Piaski. Następnego dnia pojawił się także komunikat dotyczący skażenia wody zaopatrywanej poprzez Pompownię II oraz z Hydroforni w Czeladzi. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego chodziło o bakterię z grupy coli.

Ponad kilkanaście tysięcy osób nie mogło korzystać z wody w celach spożywczych, ani higienicznych. Woda nadawała się jedynie do celów sanitarnych. Samorząd na ten czas zapewnił beczkowozy oraz punkty poboru.

Bakterie w wodzie Czeladź Piaski - fot. Maciej Łukasik
Bakterie w wodzie Czeladź Piaski – fot. Maciej Łukasik

Czy piłkarskie Zagłębie Sosnowiec przełamie złą passę i zacznie wygrywać?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...