Mieszkańcy Piasków w Czeladzi wciąż nie mogą korzystać z bieżącej wody, po tym jak w próbkach wody przeznaczonej do spożycia wykryto groźne dla zdrowia bakterie.

W środę, 27 września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej uznał, że woda w czeladzkiej dzielnicy Piaski nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu.

„Woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców. Woda z kranu nie nadaje się do mycia, nadaje się wyłącznie do celów sanitarnych (spłukiwania wody w misce ustępowej). Osoby z osłabioną odpornością, rodzice i opiekunowie niemowląt i małych dzieci muszą zachować szczególną ostrożność” – podano w komunikacie.

W związku z zakazem używania wody, mieszkańcy mogą czerpać wodę w punktach poboru wody pitnej. Będzie ona dostarczana w godzinach: 9:30-11:00 oraz 12:00-14:00 w podanych lokalizacjach: okolica sklepu NETTO, skrzyżowanie ul. Nowopogońskiej z ul. Lwowską, róg ul. Zwycięstwa i ul. Kościuszki – Delikatesy, przy ul. Mickiewicza i ul. Sikorskiego, na parking na os. Poniatowskiego 1-3, przy kościele na ul. Kościuszki, na osiedlu Dziekana przy sklepie MAX, przy budynku Poczty Polskiej, na osiedlu Dziekana nr 1, na parkingu przy ul. Orzeszkowej, przy ul. Betonowej oraz na skrzyżowaniu ul. Norwida z ul. Robotniczą.

W ustalonych punktach dystrybucji dostarczana będzie sukcesywnie woda w butelkach o pojemności 5 l. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na kolejne doniesienia na temat stanu wody bieżącej. Jak przekazał nam Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej, wczoraj po 20:00 zostały pobrane kolejne próbki wody. Dzisiaj w godzinach popołudniowych znane będą aktualne wyniki badania. O sytuacji powiadomione zostały zarządy spółdzielni mieszkaniowych z prośbą o dystrybucję komunikatów na klatkach.

AKTUALIZACJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej poinformował w czwartek, 28 września, że woda zaopatrywana poprzez Pompownię II w Czeladzi ul. Staszica oraz z Hydroforni w Czeladzi ul. Szpitalna, tymczasowo nie nadaje się do spożycia.

Nie dotyczy to jedynie mieszkańców ulic: Grodziecka, Tuwima, 17 lipca, Armii Krajowej, 11 Listopada, Szkolna, Waryńskiego, Asfaltowa, Hanki Sawickiej, Kombatantów do Ogrodowej, Osiedle Ogrodowa i ulica Ogrodowa, Wojkowicka, Szpitalna, Czysta, Spółdzielcza.

UWAGA! W dniu dzisiejszym, wielu rodziców otrzymało informację od opiekunów swoich pociech, aby nie przyprowadzać ich w dniu jutrzejszym (29.09) do szkół, przedszkoli i placówek.

– Powiedziano nam, że jedzenie, które dostały dzisiaj dzieci zostało wysłane do analizy – powiedział nam Maciek z Czeladzi.