Niespełna miesiąc przygotowań na własnych obiektach, krótkie zgrupowanie w Kielnarowej, a do tego sparingi i turnieje – to plany siatkarzy Aluronu Virtu Warty Zawiercie przed pierwszym w historii klubu sezonem w PlusLidze.

Siatkarze Aluronu Virtu Warty Zawiercie rozpoczęli przygotowania do pierwszego w historii klubu sezonu w najwyższej siatkarskiej klasie rozgrywkowej.

W klubie z Zawiercia po sensacyjnym awansie do PlusLigi doszło do małej rewolucji. Najpierw zatrudniono doświadczonego włoskiego trenera Emanuele Zaniniego, a Dominik Kwapisiewicz, który dotychczas był pierwszym trenerem, został jego asystentem.

Potem przyszły transfery. W przerwie rozgrywkowej zawiercianie podpisali kontrakty z siedmioma nowymi zawodnikami. Nie obyło się bez głośnych nazwisk.

Przychodzą

Z zawierciańskim klubem związał się m.in. niezwykle doświadczony David Smith, środkowy reprezentacji USA, który ostatnio występował w Cerradzie Czarnych Radom.

– Aluron Virtu buduje bardzo interesujący skład, który może sporo namieszać w przyszłym sezonie PlusLigi. Chcę być częścią tego teamu – deklaruje Smith.

W Zawierciu pojawili się również libero Krzysztof Andrzejewski z MKS-u Ślepsk Suwałki, Słowak Matej Patak z Chaumont VB 52, Grzegorz Bociek i Grzegorz Pająk z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, a także Brazylijczyk Hugo de Leon Guimaraes, grający ostatnio w ekipie Volley Lupi Santa Croce oraz Japończyk Taichiro Koga z Paris Volley.

27-letni Taichiro uznawany jest za jednego z najlepiej rozgrywających libero na świecie. Jak odnajdzie się w Polsce?

– PlusLiga to jedna z najlepszych lig siatkarskich na świecie. Wiem, że czeka mnie ciężka praca, aby móc rywalizować z najlepszymi. Aluron Virtu buduje bardzo ciekawy skład, a ja chcę być częścią tego zespołu – powiedział Japończyk.

I odchodzą

Działacze klubu z Zawiercia pożegnali się z ośmioma zawodnikami. Odeszli – Dawid Ogórek i Kamil Gutkowski (obaj Lechia Tomaszów Mazowiecki), Bartosz Dzierżanowski (MCKiS Jaworzno), Jakub Lewandowski (TSV Sanok), Grzegorz Wójtowicz (szuka klubu), Jarosław Maciończyk (BBTS Bielsko-Biała), Adam Sobolewski (KPS Siedlce), Paweł Filipowicz (Ślepsk Suwałki).

Obóz, sparingi i turnieje

Zanim siatkarze Aluronu Virtu Warty Zawiercie przystąpią do rozgrywek PlusLigi, rozegrają serię sparingów i wyjadą na krótkie zgrupowanie w Kielnarowej. Tam też zagrają z pierwszoligową Stalą Nysa.

– Obóz przygotowawczy w Kielnarowej odbędzie się od 28 sierpnia do 1 września. Na miejscu czeka na nas kompleksowa infrastruktura. Pełnowymiarowa hala, siłownia, boiska zewnętrzne, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, gdzie w ciszy i spokoju można skoncentrować się wyłącznie na ciężkiej pracy – mówi Krzysztof Jurak, menedżer zespołu Aluron Virtu Warta Zawiercie.

W drodze powrotnej ze zgrupowania siatkarze zatrzymają się w Rzeszowie, gdzie zagrają sparing z Asseco Resovią. Wcześniej jednak sprawdzą się na tle MKS-u Będzin (23 sierpnia na wyjeździe i 26 sierpnia u siebie). Podopieczni Emanuela Zaniniego zagrają także towarzysko z Jastrzębskim Węglem (8 września) i Szachtiorem Soligorsk (9 września). Przygotowania do nowego sezonu zawiercianie zakończą turniejem w Kozienicach (15-17 września), gdzie oprócz żółto-zielonych zagrają Cerrad Czarni Radom, drużyna z Kielc i Espadon Szczecin.

Nowe logo i rzecznik

To jednak nie koniec zmian. Kolejnym krokiem jest zmiana logotypu. Nowy symbol drużyny wykonany przez Wojciecha Polaka odwołuje się do uprawianej dyscypliny i regionu.

– Łączenie potencjału turystycznego regionu (w tym symbol Zamku Ogrodzieniec i nawiązanie do Jury Krakowsko-Częstochowskiej) z siatkarskimi rycerzami, walczącymi o każdą piłkę, symbolizowanymi przez element uzbrojenia w postaci tarczy – wyjaśnia autor nowego projektu.

Aluron Virtu Warta Zawiercie – stare i nowe logo klubu
Aluron Virtu Warta Zawiercie – stare i nowe logo klubu

Aluron Virtu Warta Zawiercie ma również nowego rzecznika prasowego. Został nim Damian Juszczyk, który wcześniej pracował m.in. w koszykarskim MKS-ie Dąbrowa Górnicza i piłkarskiej Wiśle Kraków.

Więcej o siatkarskiej drużynie Aluron Virtu Warty Zawiercie przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.