Seniorzy z Sosnowca już wkrótce będą mogli zaszczepić się przeciwko grypie. Miasto wyłoniło podmioty, które wykonają bezpłatne szczepienia. Będą też szczepienia dla pracowników placówek miejskich i oświaty.

Od wielu lat Sosnowiec organizuje dla seniorów bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. W ubiegłym roku skorzystało z nich 2 tys. osób. Teraz ta liczba ma wzrosnąć do 4 tys. Mowa o grupie seniorów od 60 do 75 roku życia.

Seniorzy po 75 roku są objęci krajowym programem bezpłatnych szczepień. Z naszego programu mogą więc skorzystać nieco młodsi seniorzy. Oprócz mieszkańców zgłaszających się bezpośrednio do przychodni na szczepienie zadbamy także o podopiecznych sosnowieckiech ośrodków wsparcia, a więc domów pomocy społecznej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego – informuje Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta miasta odpowiedzialna m.in. za zdrowie i opiekę społeczną. Koszt takich szczepień to 200 tys. zł.

Miasto będzie realizować także szczepienia w miejscu zamieszkania, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi o seniorów posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami.

Wyłonione w wyniku konkursu podmioty, które będą odpowiedzialne za wykonanie szczepień to NZOZ Nasza Przychodnia (ul. Kisielewskiego 2), SANTE CLINIC SP. Z O.O. SP. K. al. (Wolności 6), Fundacja Unia Bracka (ul. Dmowskiego 61 oraz Ogrodowa 1), Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego – ośrodki przy ul. Wawel 15, Wojska Polskiego 19, Nowopogońska 57, Hallera 5.

Szczepionki dla pracowników oświaty

To jednak nie koniec. Wkrótce ruszy również program szczepień m.in. dla pracowników oświaty. – Pandemia COVID-19 sprawiła, że wszyscy musimy zwracać baczniejszą uwagę na każde przeziębienie. Musimy zadbać o pracowników oświaty, pomocy społecznej, a tym samym o uczniów i podopiecznych MOPS-u, opiekunów seniorów. Dlatego miasto ogłosiło drugi konkurs na bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko grypie. Mowa o grupie około 7 tys. osób w tym: pracowników oświaty, MOPS, MOSiR, Urząd Miasta, MZZL, DPS, jednostek kultury. Każda z instytucji przesłała do UM informację na temat liczby pracowników zainteresowanych szczepieniem. Z rozeznania wynika, że jest to grupa ok. 1800 osób. Kosz szczepień to blisko 120 tys. zł – dodaje Anna Jedynak.

– Warto w tym miejscu dodać, że szczepienia są dobrowolne. Nikogo nie będziemy do niczego zmuszać, każdy podejmie samodzielną decyzję – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.