Zgodnie z rozporządzeniem Rady Miejskiej w Będzinie, mieszkańcy od września zapłacą więcej za wywóz segregowanych śmieci. Cena wzrosła z 21 do 36 złotych. Będzinianie nie kryją swojego oburzenia, a miasto tłumaczy swoją decyzję.

W trakcie czerwcowej sesji Rada Miejska w Będzinie podjęła uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty oraz zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Zgodnie z uchwałą, od września stawka zw wywóz odpadów komunalnych na nieruchomości, na którą została złożona deklaracja wynosi nie 21, jak ustalono w ubiegłym roku, a aż 36 złotych (wzrost o 71 proc.). Jak tłumaczą będzińscy urzędnicy cena wynika z rosnącej ceny energii, kosztów pracy, kosztów odbioru odpadów, ich zagospodarowania oraz prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, jak również opłaty z tytułu składowania odpadów, czyli tak zwanej „opłaty marszałkowskiej”.

Podwyżka jest również podyktowana systemem gospodarowania odpadami, w myśl którego koszty ponoszone za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą być pokryte z opłat pobieranych od właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że za wywóz śmieci i związane z tym opłaty muszą ponieść mieszkańcy.

– Aby sprostać ustawowym wymaganiom, postawionym przed nami przez rząd, Rada Miejska zmuszona była do podjęcia trudnej dla nas decyzji związanej z podniesieniem wysokości opłaty śmieciowej, jaką będą musieli ponosić mieszkańcy naszego miasta – mówi Tomasz Wacławczyk, przewodniczący komisji polityki gospodarczej Rady Miejskiej Będzina.

Te argumenty nie przemawiają jednak do mieszkańców, którzy sprzeciwiają się tak radykalnemu opłaty, która negatywnie wpłynie na budżet domowy. – Skąd takie podwyżki? Nie słyszałem, żeby inne gminy aż tyle płaciły za śmieci – mówi wzburzony mieszkaniec miasta. – W tamtym roku podniesiono opłatę z 11 na 21 złotych, a w tym na 36 złotych od osoby – przypomina.

Swojego zaskoczenia zaistniałą sytuacją nie kryją także radni – Jarosław Burzawa i Paweł Szewczyk, którzy głosowali przeciwko podwyżkom. Wspólnie z mieszkańcami Będzina wystosowali oni petycję w sprawie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Celem petycji jest wycofanie się z decyzji prowadzących do wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Będzin, ustalenie nowej, niższej stawki tej opłaty oraz podanie do publicznej wiadomości pełnej kalkulacji kosztów związanych z obsługą procesu odbioru odpadów komunalnych w mieście.

– Podana w ostatnim czasie do publicznej wiadomości informacja o kolejnym wzroście opłaty za odbiór odpadów komunalnych – segregowanych z 21,00 zł do 36,00zł (wzrost o71 proc.!),zmusza nas do zapytania o zasadność tak drastycznego wzrostu tej opłaty, zwłaszcza w zestawieniu tej kwoty z kosztami, jakie ponoszą za tę samą usługę mieszkańcy miast ościennych – czytamy w petycji.

Warto dodać, że nowa stawka za wywóz śmieci w Będzinie jest jedną z najwyższych w całym województwie śląskim.

11 KOMENTARZE

 1. Lewicowi niech płacą tyle. Szkoda reszty wyborców. W końcu ukochana opcja przy korytku. Może Interpromex jest w potrzebie? Oddawanie go obcym zza Odry jak np. w Dąbrowie Górniczej na to nie ma zgody

 2. Warto odnotować iż większość mieszkańców nie czyta uchwał Rady Miasta, a informacja o podwyżkach (awizo) otrzymałem na kilka dni przed 1 września, odebrałem po 1 września i nie dano mi szansy na zmianę deklaracji z niesegregowanych odpadów (72zł!) na segregowane – władze Będzina – dziękuję!

 3. Interpromex to jakiś wrzód, polip na organizmie miejskim.
  Syf mają potworny, jakieś masakryczne pieniądze chcą.
  Co to k…wa jest?!

  • Czytaj tekst ze zrozumieniem to nie interpromeks ustalił taka stawkę lecz wybrani mości panowie radni bezradni z krasnoludków Będzina jasna sytuacja? *

   • Polecam to samo.
    Będzin obsługuje tylko Interpromex.
    A 100% udziału w tej spółce ma miasto.
    I nie ma szans na konkurencję. Nie wejdzie ALBA, REMONDIS. Bo nie.
    Bo Interpromex. I ch…

 4. Porównanie cen za śmieci ( selektywne )na osobę : Będzin 36 zł.
  Sosnowiec 18 zł., Dąbrowa Górnicza 20 zł. Katowice 21,30, Siemianowice 25,95 Czeladź 24zł W samej gminie Będzin ceny wahają się od 18,50 w Siewierzu do 28zł w Sławkowie. Co jest nie tak z Będzinem, wszystko tylko do góry, a miasto jak było zaniedbane tak jest . Może jakiś młody radny sie tym zajmie bo na tych starszych nie ma co liczyć.

 5. może wypowie się lewacki europarlametarzysta Balt, który był tak ochoczo reklamowany przez koterię miejską, bo jak do tej pory to balt znany jest z plucia na Polskę za grubą kasę!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here