Sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury Kazimierz zostanie wyremontowana. Na kompleksową modernizację czekała ponad 50 lat.

Remont sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury Kazimierz będzie dopełnieniem trwającej modernizacji MDK. Inwestycja ma poprawić funkcjonalność oraz estetykę i akustykę sali. – W sali widowiskowej praktycznie nic się nie zmieniło od momentu kiedy została oddana do użytku, a więc podobnie jak Dom Kultury ma już ponad pięćdziesiąt lat. Gdybyśmy teraz nie zdecydowali się na jej remont to w połączeniu z modernizacją całego budynku mielibyśmy zderzenie dwóch światów – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podczas prac remontowych wymieniona zostanie m.in. podłoga widowni wraz z siedzeniami, sala zostanie docieplona, zmodernizowana zostanie także scena, zainstalowana zostanie nowa kurtyna sceniczna.

Procedura przetargowa właśnie się rozpoczęła, firma, która będzie odpowiedzialna za inwestycję będzie miała pięć miesięcy na wykonanie zadania. Całość środków będzie pochodzić z budżetu gminy.

Potrzebne zmiany

Przypomnijmy, że trwają prace przy przebudowie Miejskiego Domu Kultury Kazimierz. W ramach tej inwestycji zmodernizowany został już istniejący budynek, trwają jeszcze prace przy nowo wybudowanym pawilonie.

We wrześniu ubiegłego roku oddano z kolei do użytku muszlę koncertową w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu. Oficjalne otwarcie miało miejsce podczas I Sosnowieckiego Iwentu Kabaretowego, który ma być imprezą cykliczną. Obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę. Prace obejmowały rozbudowę muszli koncertowej, remont i wykonanie ogrodzenia amfiteatru, termomodernizację budynku technicznego oraz wymianę nawierzchni alejek parkowych.

Zmodernizowana muszelka - fot. MDK Kazimierz
Zmodernizowana muszelka – fot. MDK Kazimierz

Warta ponad 18 mln zł przebudowa budynku MDK oraz modernizacja muszli koncertowej weszły w skład zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rewitalizacja na cele społeczne dzielnicy Kazimierz Górniczy”. – Śmiało można powiedzieć, że zarówno w przypadku siedziby Domu Kultury, jak i amfiteatru to prawdziwa metamorfoza tych miejsc. Budynek zostanie ocieplony, co ważne obrazy wykonane w technice sgraffito, które zdobią elewację MDK, będą odrestaurowane. Odtworzony zostanie także neon nad wejściem głównym. Po remoncie „Piekiełko” zmieni się w salę konferencyjną – podkreśla Rafał Rybak, dyrektor MDK.

Modernizacja MDK Kazimierz – fot. UM Sosnowiec
Modernizacja MDK Kazimierz – fot. UM Sosnowiec

Początki MDK Kazimierz

Budynek MDK Kazimierz oddano do użytku 1 maja 1966. Ówcześnie mieścił się w nim Zakładowy Dom Kultury. W budowie obiektu uczestniczyli pracownicy kopalni Kazimierz-Juliusz, młodzież i mieszkańcy Kazimierza.

W Domu Kultury była sala teatralno-kinową na 360 miejsc, świetlica, biblioteka z czytelną, kawiarnia Piekiełko. Organizowano liczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży, seanse filmowe, spektakle teatralne, akademie okolicznościowe, wycieczki, zabawy taneczne i dyskoteki.

Kryzys finansowy, który dopadł kazimierzowską kopalnię sprawił, iż przestała ona sponsorować Zakładowy Dom Kultury, czego efektem było zamknięcie placówki w 1993 roku. Reaktywacja placówki nastąpiła w 2004 roku, gdy zarząd KWK Kazimierz-Juliusz wydzierżawił budynek dawnego Domu Kultury Miastu, które później odkupiło obiekt. Dzięki temu placówka wznowiła działalność, początkowo jako filia Miejskiego Klubu Maczki. Dwa lata później, sosnowieccy radni postanowili nadać mu miano Miejskiego Domu Kultury Kazimierz, który oficjalnie rozpoczął działalność 1 czerwca 2006 roku.