Od soboty, 17 października, będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Zmieni się m.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych czy tryb nauczania w wybranych szkołach.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października. Jak podkreślono, celem planowanych zmian jest ratowanie życia i zdrowia Polaków.
– W zależności od rozwoju sytuacji będziemy na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków – mówił premier Morawiecki.
Co zmieni się od najbliższej soboty? W strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto, zgodnie z nowymi obostrzeniami, zajęty może być tylko co drugi stolik.
Zmiany zajdą także w transporcie publicznym. W strefie żółtej oraz w strefie czerwonej, od soboty obowiązywać będzie zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.
Kolejne obostrzenia dotyczą uroczystości religijnych – w strefie żółtej uczestniczyć w nich może nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu, a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. Dodatkowo, w strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób, w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych zostanie ograniczona do 10 osób.
Wprowadzone zostaną również zmiany w szkolnictwie. W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności. Natomiast podczas wydarzeń kulturalnych będzie mogła być zajętych jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności. Zawieszona zostanie także działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Ponadto, od poniedziałku, 19 października będą też obowiązywać nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej będą one mogły liczyć maksymalnie 20 osób; nie będą dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.
Strategia walki z koronawirusem
Na rządową strategię walki z COVID-19 składają się trzy powiązane ze sobą cele. Pierwszym z nich jest wsparcie dla seniorów. – Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów – wyjaśnia premier Morawiecki.
Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Ponadto, wprowadzone zostają zaostrzenia w domach pomocy społecznej i placówkach opieki.
Kolejnym celem rządowej strategii jest odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19. – Głównym celem podczas walki z koronawirusem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Aby było to możliwe musi być zapewniona odpowiednia dostępność do infrastruktury leczenia – personelu, łóżek szpitalnych i sprzętu – podkreśla Mateusz Morawiecki.
W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa. Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19.
Trzeci cel zakłada walkę z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę. – Wprowadzamy nowe narzędzia walki z COVID-19, które mają za zadanie zmniejszyć transmisję wirusa. Chcemy jednak, aby miały one jak najmniejszy wpływ na nasze codzienne aktywności, zarówno ekonomiczne jak i prywatne. Wiemy jednak, że nie zawsze będzie to możliwe – zaznaczył premier.
Nowe powiaty w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, poszerza się lista powiatów, które wejdą do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. W województwie śląskim do strefy czerwonej trafiły: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska.