Rutka w Auschwitz to temat spotkania, jakie będzińska biblioteka organizuje 26 października z prof. Zbigniewem Białasem, literaturoznawcą, prozaikiem i tłumaczem.

W czasie spotkania odbędzie się przedpremierowa prezentacja powstającej powieści „Rutka” autorstwa Zbigniewa Białasa. Książka, jak zapewnia autor, ukaże się w listopadzie 2018 roku podczas Katowickich Targów Książki. Inspirowana jest historią Rutki Laskier – czternastoletniej dziewczyny z Będzina, pochodzenia żydowskiego. Rozpoczynające się dopiero życie nastolatki II wojna światowa zamieniła w piekło.

Rutka w 1943 roku trafiła do będzińskiego getta. Zamieszkała tam w dawnym domu Polki Stanisławy Sapińskiej na Warpiu, przy ulicy 1 Maja. Przez kilka miesięcy prowadziła pamiętnik, który jest niezwykłym świadectwem holokaustu i dzięki któremu usłyszał o niej cały świat. Na kartkach zwykłego zeszytu, od 19 stycznia do 24 kwietnia 1943 roku, opisywała okupacyjną codzienność, pełną strachu, bólu i gasnącej nadziei.
Pamiętnik został odnaleziony po 63 latach i opublikowany w kwietniu 2006 roku.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane fragmenty ostatniego rozdziału powieści Zbigniewa Białasa, które czytać będzie Małgorzata Saniak, aktorka Teatru Zagłębia. Zaplanowano również emisję kilkunastominutowego filmu dokumentalnego Marka Kopczackiego – Pamiętnik Rutki Laskier, zrealizowanego w styczniu 2006 roku.
Początek spotkania godzina 17.00.

Czy jesteś za rezygnacją ze zmiany czasu?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...