Za oknami, aura coraz bardziej zimowa. W Zagłębiu rozpoczął się sezon zimowego oczyszczania miast. To obowiązek miast, ale także właścicieli posesji.

Pierwsze opady śniegu nie były dużym zaskoczeniem dla drogowców, którzy w tym roku już w listopadzie rozpoczęli intensywne prace. Na zagłębiowskich drogach można już zobaczyć pługopiaskarki, których zadaniem jest oczyszczenie dróg i chodników oraz odpowiednie ich zabezpieczenie.

O usuwaniu śniegu zapomnieć nie mogą także właściciele, administratorzy i zarządcy posesji, budynków oraz osiedli mieszkaniowych. Ich obowiązkiem, wynikającym z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest podjęcie działań organizacyjno-technicznych zapewniających należyte utrzymanie dróg, chodników oraz zjazdów z dróg publicznych.

Pomimo, wdrożenia odpowiednich środków, w ciągu zaledwie kilku dni na drogach całego województwa śląskiego doszło do kilkuset zdarzeń drogowych, które są wynikiem niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze oraz letnich opon.

Część kierowców wciąż nie wymieniła opon. Co warte podkreślenia, opony zimowe zapewniają nam znacznie lepszą przyczepność w warunkach zimowych. Zachęcamy i namawiamy wszystkich kierowców, którzy jeżdżą jeszcze na oponach letnich, do jak najszybszej wymiany ogumienia samochodu – podkreślają przedstawiciele policji.

CZYTAJ TAKŻE:

Ich celem jest przeżyć do wiosny. Jeden telefon może ich uratować