W związku z termomodernizacją budynku Urzędu Miasta Wojkowice, która potrwa do końca tego roku, na mieszkańców czekają liczne zmiany.

Na czas prowadzonych prac remontowych Urząd Stanu Cywilnego, wydział spraw obywatelskich. samodzielne stanowiska ds. gospodarowania nieruchomościami i zagospodarowania przestrzennego oraz ds. geodezji i stanów prawych zostały przeniesione do nowej lokalizacji. Obecnie znajdują się przy ul. Jana III Sobieskiego 211a – w budynku, w którym mieści się Centrum Usług Wspólnych w Wojkowicach.

Bezpośrednia obsługa interesantów wydziału inwestycji, ochrony środowiska i gospodarki lokalami będzie się odbywać przy ul. Jana III Sobieskiego 211b, w budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa nr 3 w Wojkowicach (wejście od strony Biblioteki). Natomiast, od 3 sierpnia bezpośrednia obsługa interesantów wydziału finansowego odbywać się będzie w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Jaworznik 6.

W związku z niedogodnościami i utrudnieniami zaleca się o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie spraw, a w przypadku płatności dokonywanie ich drogą elektroniczną. – Remont budynku ma przede wszystkim podnieść funkcjonalność obiektu i jakość usług świadczonych przez Urząd Miasta Wojkowice – wyjaśnia Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Umowa na wykonanie zadania pn. „Termomodernizacja budynku Urzędu Miasta Wojkowice ul. Jana III Sobieskiego” została podpisana we wtorek, 27 lipca. W ramach zadania, firma Fest Bud z Tychów, za niespełna 1.7 mln zł brutto wykona kompleksową termomodernizację budynku. Z kolei firma Korbud zajmie się zagospodarowanie terenu w obrębie urzędu (koszt zadania wynosi 351 tys. zł).

Inwestycja finansowana jest ze środków zewnętrznych – 85 proc. dofinansowania będzie pochodzić z środków europejskich UE, a 15 proc. dofinansowania z Metropolia GZM. – Pragnę dodać, że tych środków nie dałoby się przeznaczyć na wodociąg, czy drogi, a grzechem byłoby za darmo nie zrobić tej inwestycji. Wygenerujemy oszczędności na poziomie 60 tys. rocznie (ograniczenie zużycia „mediów”), czyli tak naprawdę każdego roku będziemy „do przodu” na tej inwestycji – podkreśla burmistrz Wojkowic.

Celem głównym projektu jest modernizacja energetyczna budynku Urzędu Miasta. Poprawa parametrów energetycznych (zwiększenie efektywności energetycznej) budynku przełoży się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia energii końcowej w obiektach, a tym samym ograniczy emisji CO2 odpowiadającą zużyciu przedmiotowej energii.