W Wojkowicach ruszył pilotażowy projekt w ramach którego zaśnieżone ścieżki i alejki posypywane będą nie solą czy piaskiem, a fusami z kawy. Ma być z korzyścią dla ludzi, zwierząt oraz przyrody.

Zima nie odpuszcza, jest uciążliwa dla wielu mieszkańców i kierowców. Aby poprawić ich bezpieczeństwo i komfort drogi oraz chodniki posypywane są piaskiem i solą. Wkrótce może się to zmienić. W Wojkowicach, przykładem innych miast w tym Lwowa czy Krakowa, ruszył pilotażowy projekt w ramach którego do posypywania parkowych ścieżek użyte zostaną fusy z kawy.

Projekt ma być z korzyścią dla ludzi, zwierząt i przyrody. – Będziemy posypywać ścieżki w Parku Miejskim, co winno pozytywnie wpłynąć na krzewy, drzewa, ale i bezpieczeństwo – mówi Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. – Fusy z kawy korzystnie wpływają na jakość gruntu i zielone nasadzenia oraz nie uszkadzają łap zwierząt – dodaje.

Jak tłumaczą zwolennicy projektu fusy korzystnie wpływają na jakość gruntu i zielone nasadzenia oraz w przeciwieństwie do soli nie uszkadzają łap zwierząt. Dodatkowo przyczyniają się do przyspieszenia rozpuszczania śniegu czy lodu, a także przyjemnie pachną. Jest to także ekologiczne wykorzystanie resztek.

Do projektu może dołączyć każdy. W mieście ustawiono pojemnik na fusy (obok recyklomatu). Fusy dostarczać będą także lokalne firmy i przedsiębiorstwa.

Obecnie jednak burmistrz Wojkowic zachęca do zbierania fusów po kawie w domu, które odbierze w późniejszym czasie od mieszkańców. – Nie chcemy żeby przy obecnej pogodzie te fusy pleśniały, więc lepiej zbierać je w domowym zaciszu, a ja odbiorę je w późniejszym czasie – dodaje Tomasz Szczerba.

Czy ten proekologiczny pomysł ma szansę się przyjąć? Warto zaznaczyć, że obecnie kwestia posypywania chodników fusami z kawy nie jest uregulowana prawnie. Co więcej pojawiają się głosy, że nie jest to tak ekologiczne jak się wydaje, bo może zabijać dżdżownice czy ograniczyć wzrost roślin.

Ostateczna ocena zostanie wydana jednak po zakończeniu pilotażu projektu. Wówczas będzie można ocenić czy jest warta uwagi i czy jej korzyści przeważają nad negatywnymi aspektami.