W poniedziałek, 30 grudnia, w godzinach wieczornych zostanie oddane do użytku nowe rondo przy zbiegu ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu. Kierowcy muszą pamiętać o zmianie organizacji ruchu.

Zakończyły się prace związane z modernizacją skrzyżowania ulic Ostrogórskiej i Jagiellońskiej w Sosnowcu, które od dzisiaj ma zacząć funkcjonuje jako rondo. Oznacza to, że kierowców obowiązywać będą nowe zasady poruszania się w tym miejscu. Obecnie, na miejscu trwają odbiory.

Ulica Ostrogórska to główna arteria, którą wybierają kierowcy poruszający się pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami oraz osiedlem Naftowa. – W godzinach szczytu przejeżdża tędy ponad 1100 samochodów na godzinę – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Dotychczasowa sygnalizacja świetlna oraz układ drogi sprawiały, że coraz trudniej było tędy przejechać – dodał.

Oprócz samego skrzyżowania przebudową objęty został blisko 400-metrowy odcinek ulicy Ostrogórskiej – kilkadziesiąt metrów przed rondem i cały odcinek do przejazdu kolejowego. Poprawi się również bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ponieważ przejścia i przejazdy dla rowerów zostały dodatkowo oświetlone i wyposażone w tzw. azyle, które uspokoją ruch samochodowy.

Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

– Zgodnie z obietnicą po nowym rondzie będziemy jeździć od 3️0 grudnia. Autobusy wrócą na stare trasy kilka dni później. Koszt inwestycji to 5,4 mln złotych – informuje prezydent miasta.

W ramach przebudowy wybudowany został fragment drogi rowerowej, która połączy Bulwar Czarnej Przemszy z ulicą Jagiellońską. Z kolei w rejonie ogródków działkowych powstało kilkadziesiąt miejsc parkingowych, aby działkowcy mogli bezpiecznie zostawić swoje samochody. Kilka kolejnych miejsc postojowych przybyło po drugiej stronie ulicy.

Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rondo Ostrogórska i Jagiellońska w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W ramach inwestycji wykonano także zatoczkę do kontroli drogowych, która powstała na wniosek policji. Przebudowana została również sieć urządzeń infrastruktury technicznej kolidującej z planowanym przedsięwzięciem: sieci kanalizacji deszczowej, elektrycznych, teletechnicznych, wodociągowej, gazowej oraz oświetlenia ulicznego.

Cała inwestycja, na którą wykonawca firma Berger Bau udzieli 7-letniej gwarancji, jest warta 5,4 mln zł. Miasto otrzymało 2,4 mln zł dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Finansów. Obecnie na miejscu trwają ostatnie prace porządkowe.

W kolejnych latach planowane są dwa dalsze etapy przebudowy ulicy Ostrogórskiej: od przejazdu kolejowego do granicy z Mysłowicami (etap II) i od nowego ronda do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (etap III).

AKTUALIZACJA

Tuż po godz. 18:00 rondo zostało oddane do użytku.