Od wtorku, 18 września nie Tatiana Duraj-Fert, a poseł Robert Warwas jest oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej. – Liczne rozmowy, konsultacje z mieszkańcami, a także ogrom problemów z jakimi boryka się dzisiaj miasto skłoniło nas do takich zmian – komentuje Bartosz Straszak, członek dąbrowskiego zarządu PiS.

23 maja komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości ustalił ponad 40 kandydatur na prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych. Sporym zaskoczeniem w Dąbrowie Górniczej była nominacja Tatiany Duraj-Fert, która w przeszłości pracowała jako szef marketingu i PR w Pałacu Kultury Zagłębia, a także jako rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Decyzja o kandydowaniu na urząd prezydenta mało znanej w Dąbrowie Górniczej Duraj-Fert od początku wzbudzała kontrowersje wśród dąbrowskich członków PiS. Spodziewano się, że o najważniejszy fotel w mieście powalczy poseł Robert Warwas.

Od jakiegoś czasu, w kuluarach, spekulowano, że to nie Duraj-Fert ale właśnie poseł Warwas będzie się ubiegał o prezydenturę. Od wtorku, 18 września nie są to już spekulacje, ale oficjalna informacja.

– Decyzja została podjęta jednomyślnie przez zarząd PiS w Dąbrowie Górniczej. Naszym zdaniem Poseł Robert Warwas jest absolutnie najlepszym kandydatem na prezydenta Dąbrowy Górniczej. Jest dzisiaj jedyną realną alternatywą dla naszego miasta. Czas na dobrą zmianę w Dąbrowie Górniczej! Liczne rozmowy, konsultacje z mieszkańcami, a także ogrom problemów z jakimi boryka się dzisiaj miasto musiało nas skłonić do takich zdecydowanych zmian. Dlatego uważam, że to właściwa i mądra decyzja dąbrowskiego zarząd – skomentował Bartosz Straszak, członek zarządu PiS w Dąbrowie Górniczej.

Niestety, pomimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować z Robertem Warwasem, jest nieuchwytny. Z kolei Tatiana Duraj-Fert poinformowała nas w rozmowie telefonicznej, że „wszelkie komentarze w tej sprawie będą udzielane w dniu jutrzejszym”.

Robert Warwas ma 42-lata. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i studia podyplomowe z prawa gospodarczego i handlowego na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. Pracował w Tauron Polska Energia, gdzie został etatowym działaczem związkowym, od 2007 jako wiceprzewodniczący zakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność. Współtworzył Śląski Instytut Rozwoju Regionalnego.

W 2014 roku otrzymał mandat radnego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast rok później zdobył mandat poselski w okręgu wyborczym obejmującym Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec, a także powiaty będziński i zawierciański. Warto dodać, że w Dąbrowie Górniczej startujący wówczas z czwartego miejsca Warwas otrzymał najwięcej głosów spośród kandydatów PiS – 11 998.