Waldemar Andzel został wybrany posłem w sosnowieckim okręgu wyborczym. Dla polityka Prawa i Sprawiedliwości będzie to kolejna już kadencja.

Waldemar Andzel startował z drugiego miejsca z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu nr 32, który obejmuje Dąbrowę Górniczą, Jaworzno, Sosnowiec oraz powiaty będzińskim i zawierciańskim.

Urodzony w Czeladzi poseł otrzymał 21 723 głosy. – Bardzo dziękuję moim wyborcom. Zaufanie, jakim mnie obdarzyliście zobowiązuje do jeszcze większego wysiłku i pracy na rzecz naszego regionu i Polski – skomentował w mediach społecznościowych.

Kim jest Waldemar Andzel?

48-letni Waldemar Andzel w 1996 roku ukończył studia na wydziale nauk społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze specjalnością w zakresie polityki społecznej. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej. Pracował w gminnym ośrodku pomocy społecznej.

W 1989 roku wstąpił do Chrześcijańsko-Demokratycznego Stronnictwa Pracy, a w 1990 do Porozumienia Centrum. Zasiadał we władzach wojewódzkich PC. Przeszedł do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, następnie do Prawa i Sprawiedliwości. Pełni funkcje pełnomocnika powiatowego PiS w Będzinie, zastępcy przewodniczącego rady okręgowej PiS w Sosnowcu oraz członka zarządu regionalnego w Katowicach.

W latach 1998-2002 był radnym powiatu będzińskiego. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku bezskutecznie z listy PiS kandydował do Sejmu.

W wyborach w 2005 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskał mandat poselski. Jest wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. W 2011 roku kandydował w wyborach parlamentarnych i po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat poselski.

W 2015 roku z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję na kolejną kadencję. Bezskutecznie kandydował w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W lipcu 2019 roku wybrano go przewodniczącym sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Sylwetki posłów z Zagłębia: Ewa Malik, Waldemar Andzel, Robert Warwas, Danuta Nowicka (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak, Wojciech Saługa, Mateusz Bochenek (Koalicja Obywatelska), Włodzimierz Czarzasty, Rafał Adamczyk (SLD).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Oficjalne wyniki wyborów 2019. Jak zagłosowali Zagłębiacy?