W przyszłym roku do Jaworzna przyjedzie 16 nowych elektrycznych autobusów marki Solaris. Oznacza to, że co trzeci autobus we flocie PKM Jaworzno będzie jeździł na prąd.

Zgodnie z podpisaną 5 października umową z firmą Solaris, na ulice Jaworzna w 2017 roku wyjedzie dziewięć przegubowych Urbino nowej generacji (18-metrowych), trzy dwunastometrowe pojazdy – nowe Urbino electric, a także cztery autobusy klasy midi o długości 8,9 metra.

Zakup nowoczesnych i ekologicznych autobusów to koszt ok. 35 mln zł. Inwestycja w 85 proc. współfinansowana jest ze środków unijnych.

– Zakup elektrycznych autobusów to kolejny ważny etap w modernizacji jaworznickiej komunikacji. Kilkanaście lat temu spółka dysponowała przestarzałymi pojazdami, miała poważne problemy, by sprostać oczekiwaniom pasażerów i gminy – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Musieliśmy zmienić model zarządzania, pojawiły się nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie pasażerom, a przede wszystkim nowa flota – najpierw spalinowa, a od 2015 roku elektryczna – dodał.

Przypomnijmy, że pierwszy elektryczny pojazd zakupiony przez PKM Jaworzno przejechał już ponad 100 tys. km.

– Po kilkunastomiesięcznej eksploatacji i przejechaniu tylu kilometrów mamy dobre doświadczenia z naszym pierwszym autobusem elektrycznym, który został pozytywnie przyjęty przez pasażerów. Podróżujący chwalą komfort jazdy, brak emisji spalin i hałasu, który zawsze towarzyszy silnikom spalinowym. Technicznie nie można mu nic zarzucić, a podkreślić trzeba jego bezawaryjność w dotychczasowej eksploatacji – zaznacza Zbigniew Nosal, prezes przedsiębiorstwa.

Wszystkie nowe elektrobusy wyposażone zostaną w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie będzie można doładować na trasie, jak również w złącze plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni. Każdy autobus będzie posiadał klimatyzację.

– Firma Solaris produkuje pojazdy z napędem elektrycznym już od 2001 roku. Łącznie na ulicach kilkudziesięciu europejskich miast jeździ ich już ponad 1350. Jednak to PKM w Jaworznie z jedną trzecią floty pojazdów bateryjnych wyrasta na jednego z europejskich liderów w zakresie e-mobilności. Bardzo dziękujemy za zaufanie, jakim darzą nas władze miasta i przewoźnik. Pasażerów PKM w Jaworznie możemy zapewnić, że już za kilka miesięcy będą mogli podróżować kolejnymi, niezwykle cichymi, bezemisyjnymi i bardzo komfortowymi autobusami elektrycznymi marki Solaris – powiedział dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu firmy Solaris.

To jednak nie koniec zmian w jaworznickiej komunikacji. PKM zapowiada bowiem spore udogodnienia dot. płatności za przejazd. Do końca roku w autobusach mają zostać zainstalowane nowoczesne kasowniki, które umożliwią m.in. płatność bezpośrednio kartą zbliżeniową z pominięciem dodatkowego nośnika, jakim jest bilet.

Ponadto, kontrolerzy biletów wyposażeni zostaną w specjalne terminale, które będą mogły odczytać także bilety zakodowane na kartach ŚKUP. Te stosowane są w KZK GOP.