Ku końcowi zbliżają się rozpoczęte w czerwcu prace remontowe drewnianego mostu, prowadzącego na zamek w Siewierzu.

W czerwcu rozpoczął się remont drewnianego mostu, prowadzącego na zamek w Siewierzu. Zakres robót obejmuje m.in. demontaż barierki mostu, demontaż podestu mostu, demontaż uszkodzonych elementów belek nośnych, oczepów i podpór mostu, impregnacja nowej tarcicy metodą próżniowo-ciśnieniową, cięcie nowego drewna na wymiar i wykonanie wrębów celem przygotowania drewna konstrukcyjnego do montażu.

Remont mostu na zamku w Siewierzu - fot. Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu
Remont mostu na zamku w Siewierzu – fot. Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Ponadto, podczas prowadzonych prac odbędzie się impregnacja nowych elementów poręczy metodą próżniowo-ciśnieniową, wykonanie nowej konstrukcji poręczy, wraz z pochwytami na całej długości mostu, wykonanie nowej konstrukcji podestu mostu z tarcicy sosnowej i tarcicy dębowej.

Najbardziej czasochłonnym etapem realizacji zadania było przygotowanie drewna o określonych parametrach, impregnowanego metodą próżniowo-ciśnieniową. Pomimo wielu prac, które należało wykonać przy tym zadaniu remont zmierza ku końcowi.

– Po odpowiednim przygotowaniu materiałów prace ruszyły pełną parą, dlatego też termin realizacji zadania, który został ustalony na dzień 30 lipca 2019 roku, z pewnością zostanie dotrzymany. Co więcej, wykonawca prac będzie starał się zakończyć je na kilka dni przed końcem lipca, aby na tegoroczny VIII Turniej Rycerski pod zamkiem wszystko było przygotowane, a siewierska warownia mogła przyjąć w swoje gościnne progi mieszkańców gminy oraz odwiedzających nas turystów z kraju i z zagranicy – informują przedstawiciele Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu.

Remont mostu na zamku w Siewierzu – fot. Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Zamek biskupi w Siewierzu powstał w XIV wieku na miejscu drewnianej warowni z końca wieku XIII. Obecnie można oglądać fragmenty murów z cegły i kamienia, wieżę bramną (niegdyś zwieńczoną barokowym hełmem), barbakan i zrekonstruowany most zwodzony.

Z wieży uczyniono punkt widokowy. Zamek jest udostępniony do zwiedzania przez Izbę Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. W sezonie turystycznym dziedziniec jest udostępniony dla turystów bezpłatnie.