Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie otrzymał ponad 2,9 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na remont obiektu, który ma stać się wizytówką miasta.

Zmiany zajdą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ma być nowocześniej, a co najważniejsze ekologicznie. Docieplone będą ściany zewnętrzne, położona nowa elewacja, wymieniony dach, stolarka okienna i drzwiowa. Na nieużytkowanej dotychczas części placu powstanie plenerowa scena z widownią na 80 miejsc.

Ponadto, miejsce za budynkiem, gdzie przechowywany jest w tej chwili węgiel, stanie się przestrzenią do gier, zabaw i animacji na wolnym powietrzu. Znikną przerdzewiałe rynny, zacieki i ubytki tynku, które straszyły tu od lat.

– Nadrabiamy w ten sposób zaniedbania, które przez wiele lat aż do końca poprzedniej kadencji doprowadziły obiekt do katastrofalnego stanu technicznego. Będzie to z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji. Idealnie wpisuje się ona w dobre i twórcze zmiany, jakie zaszły w ofercie kulturalnej wraz z wymianą w 2015 roku osoby kierującej ośrodkiem – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Zmieniony zostanie także system ogrzewania. Opalanie węglem zostanie zastąpione ogrzewaniem gazowym, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza. Dodatkowo, na nasłonecznionej części dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Przynieść ma to oszczędności w zużyciu prądu.

Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie - fot. UM Sławków
Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie – fot. UM Sławków

Ekologiczna rewolucja w MOK obejmie też wymianę wszystkich źródeł światła wraz z modernizacją instalacji elektrycznej. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie z systemem sterowania zyska dzięki temu również scena widowiskowa ośrodka. Właściwą cyrkulację powietrza i rozchodzenia się ciepła zapewni zmodernizowany system wentylacji mechanicznej sali widowiskowej i sali baletowej. Dzięki wymianie sufitu nad widownią i zastosowaniu wełny drzewnej poprawią się też warunki akustyczne. Remont obejmie też inne pomieszczenia ośrodka.

– Termomodernizacja i przeprowadzony wraz z nią remont jest tym, na co bardzo mocno czekaliśmy. Dzięki temu zyskamy nowe możliwości prowadzenia działalności. Prace potrwają z pewnością kilkanaście miesięcy. Będziemy musieli tak wszystko zorganizować, by w tym okresie przejściowym ośrodek mógł realizować swoje podstawowe działania – podkreśla Michał Kluczewski, menadżer Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie. – Chciałbym, by kolejnym krokiem, po zakończeniu prac termomodernizacyjnych, stał się remont widowni i sceny sali widowiskowej, w tym wymiana krzesełek – dodaje.

Wartość całego projektu wynosi ponad 3,45 mln zł. Z dotacji pochodzi 85 proc. tej kwoty. Resztę dołoży samorząd miasta. Prace potrwają kilkanaście miesięcy.