W całym kraju trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. W Dąbrowie Górniczej podpisy mają być zbierane w czwartek, 9 marca.

Zbiórka podpisów na rzecz referendum w sprawie reformy edukacji ruszyła 31 stycznia. Pomysłodawcą jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, a w skład komitetu inicjatywy obywatelskiej ws. referendum weszli przedstawiciele stowarzyszeń, partii, organizacji i ruchów społecznych, m.in. koalicji Nie dla chaosu w szkole, ruchu Rodzice przeciwko reformie edukacji, Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, OPZZ, PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska i PSL.

Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku — tak brzmi pytanie referendalne.

W Dąbrowie Górniczej zbiórka podpisów odbędzie się w czwartek, 9 marca w godzinach 15:00-17:00 przed PKZ. Dąbrowskie wydarzenie komentuje Dorota Łoboda z Rodzice przeciwko reformie edukacji, pisząc: „Wspieramy Dąbrowę Górniczą. Obyście zebrali jak najwięcej podpisów. Wspólnie próbujmy powstrzymać złe zmiany”.

Warto także dodać, że Kuratorium Oświaty w Katowicach negatywnie zaopiniowało projekt sieci szkół zaproponowany przez Dąbrowę Górniczą. Prezydent Podraza zapowiada skierowanie sprawy do sądu.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, ma rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.