4 września o godzinie 17:00 na głównym placu w parku Sieleckim w Sosnowcu, nieformalna grupa społeczna Dziewuchy z Sosnowca organizuje wydarzenie równościowe pod nazwą „Razem tworzyMY tęcze”

Wydarzenie będzie pierwszą tego typu manifestacją równościową w mieście. Celem zgromadzenia jest dać wyraz solidarności z osobami LGBT+, dyskryminowanymi i prześladowanymi w naszym państwie.

– Dla nas sprawa jest banalnie prosta – żądamy takich samych praw, które przysługują wszystkim innym obywatelom naszego kraju. Penalizacji znieważania osób ze względu na ich orientację, czy tożsamość płciową; możliwości zawarcia formalnego związku i założenia rodziny; rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej, która chroniłaby osoby LGBT+ przed prześladowaniami – 12% tych osób pada ofiarą przemocy, a 70% młodzieży nieheteroseksualnej miewa myśli samobójcze! Ponadto wprowadzenie standardów opieki, które odpowiadają na potrzeby nieheteroseksualnych i transpłciowych pacjentów i pacjentek – mówi Wiktoria Grelewicz, członkini Dziewuch z Sosnowca.

W programie wydarzenia przewidywany jest kolorowa zabawa z proszkami holi, przemowy, taniec poloneza, a także pisanie (nie)miłosnych listów do ministra Czarnka. Wśród uczestników pojawią się przedstawiciele Stowarzyszenia „Tęczówka”, a także lokalni politycy i polityczki.

– Pragniemy spotkać się i wspólnie wykrzyczeć hasła, od lat podnoszone przez osoby LGBT+. Postulaty głoszące równość, wolność i tolerancję. Chęć zmiany przepisów prawnych, które wreszcie dałyby gwarancję bezpieczeństwa i przede wszystkim równego traktowania tych osób – dodaje członkini grupy.