Jan Kiepura, najsłynniejszy absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica, obchodziłby we wtorek, 16 maja 115. rocznicę urodzin. Z tej okazji nauczyciele, uczniowie oraz sympatycy szkoły zorganizowali koncert „Od opery do swingu i popu”.

Sosnowiecki Staszic znany jest z wybitnych absolwentów, m.in.: naukowców, biznesmanów, lekarzy i prawników. Jak się okazuje, jest też kolebką artystów, którzy odnoszą sukcesy na całym świecie.

– Zawsze cenimy oryginalne osobowości. Uczniów traktujemy podmiotowo i wiemy, że mają różne pasje, które, jako szkoła, pragniemy rozwijać. Cieszymy się, że talent naszych wychowanków idzie w parze z sukcesami edukacyjnymi – mówi Grzegorz Walotek, dyrektor IV LO w Sosnowcu.

Podczas koncertu, który odbył się w sali koncertowej sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych, zabrzmiała muzyka, przy której dorastał Jan Kiepura oraz ta późniejsza, która otaczała go,kiedy mieszkał już za granicą. Nie zabrakło szalonych klimatów lat dwudziestych, trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Zaproszeni artyści zaprezentowali utwory dowcipne, rozrywkowe, chociaż zabrzmiało też kilka klasycznych akordów. W świat muzyki klasycznej wprowadzili publiczność smyczkowe trio.

Na scenie swoje muzyczne show zaprezentował także Krzysztof Korzeniowski, aktor Teatru Zagłębia przy akompaniamencie Darusza Szwedy, pianisty. W klimat lat 30-tych wprowadziła Agnieszka Nowakowska. Wokalistce towarzyszyli zaprzyjaźnieni tancerze: Ola Michalak oraz Kacper Wejder i Łucja Tkaczyk.

– Absolwenci Staszica zaskakują nas swoimi zawodowymi wyborami, bowiem na scenie gościliśmy także Katarzynę Bańkę, wykładowczynię języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim i Ekonomicznym, która wykonała m.in. musicalowe przeboje, do których Agata Zamarlik, nasza uczennica, zatańczyła step. Wspaniały, francuski klimat zaserwowała nam Anna Głuc, absolwentka Sorbony, która zmierzyła się z legendarnymi utworami Edith Piaf i Charlesa Aznavoura – dodaje Grzegorz Walotek.

O swingowy klimat zadbali Mateusz Orkisz, klarnecista oraz pianista Robert Szewczuk. Emilia Głowa, Wiktoria Kubicka oraz Małgorzata Szczepek dzięki swoim wykonaniom światowych klasyków muzyki rozrywkowej wprowadziły
gości w atmosferę lat 40-tych. Z podziwem spotkał się również występ Sawy Bańki.

Wokalistom towarzyszyły układy taneczne, które zaprezentowali Patrycja i Piotr Trząscy, Michał Miler i Wiktoria Wychowałek oraz solista Kamil Suwart. Uroczystość poprowadziła Emilia Stachurska, znana m.in. z seriali: „Niania” oraz „Julia” wraz z Michałem Domagałą.

– Jestem wdzięczny wszystkim zaangażowanym w świętowanie. Pragnę podziękować nauczycielom, uczniom, absolwentom i przyjaciołom naszego „Staszica”. Jestem przekonany, że zorganizujemy wspólnie jeszcze wiele tak prestiżowych przedsięwzięć. Myślę, że Jan Kiepura byłby dumny ze swoich młodszych kolegów – podsumowuje Grzegorz Walotek.

Na uwagę zasługuje także fakt, że wkrótce w parku Sieleckim w Sosnowcu, uruchomiona zostanie Aleja Zasłużonych Zagłębiaków. Jako pierwszy pojawi się młody Jan Kiepura, chłopak z Sosnowca.