Firma projektowo-doradcza Arcadis przygotowała Ranking Polskich Miast Zrównoważonych. Jak wypadły miasta Zagłębia Dąbrowskiego?

Kilka dni temu firma Arcadis, wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, opublikowała Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, w którym porównała 50 polskich miast. Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników pogrupowanych w trzech obszarach – społecznym, środowiskowym i gospodarczym.

W pierwszej trójce rankingu znalazły się odpowiednio Warszawa, Toruń i Wrocław. Wyprzedziły one m.in. takie miasta, jak Poznań (4. miejsce), Kraków (12.), Gdańsk (13.) czy Łódź (26. miejsce).

Jak wypadł Śląsk?

Najliczniej reprezentowanym w rankingu regionem Polski okazało się województwo śląskie. Najwyżej spośród 15 miast uplasowało się Bielsko-Biała (6. miejsce). Miasto to bardzo dobrze wypadło w obszarze środowiska – zajęło bowiem pierwsze miejsce. W pozostałych obszarach było już nieco gorze (społeczeństwo – 12. miejsce, gospodarka – 19. miejsce).

Na 11. miejscu rankingu znalazły się Katowice (społeczeństwo – 11. miejsce, środowisko – 31. miejsce, gospodarka – 7. miejsce).

Jak wypadło Zagłębie Dąbrowskie?

Jak poradziły sobie miasta Zagłębia Dąbrowskiego? W rankingu znalazły się tylko trzy miasta – Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno.

Najlepiej wypadł Sosnowiec. Stolica naszego regionu znalazła się na 39 miejsce (społeczeństwo – 40. miejsce, środowisko – 18. miejsce, gospodarka – 45. miejsce). Na 42. miejscu uplasowało się Jaworzno (społeczeństwo – 28. miejsce, środowisko – 47. miejsce, gospodarka – 31. miejsce), a Dąbrowa Górnicza zajęła w rankingu 48. miejsce (społeczeństwo – 31. miejsce, środowisko – 50. miejsce, gospodarka – 43. miejsce).

ZOBACZ RANKING POLSKICH MIAST ZRÓWNOWAŻONYCH ARCADIS

Ranking zamykają miasta, które zostały najbardziej dotknięte przez transformację po 1989 roku. Są to w dużej mierze miasta z województwa śląskiego – na ostatnim miejscu znalazł się Bytom. – Region ten został szczególnie dotknięty przez konieczność restrukturyzacji gospodarczej i spadek znaczenia ciężkiego przemysłu. Zbyt silne skupienie się tych miast na sferze gospodarczej w czasach poprzedniego ustroju sprawiło, że do dzisiaj zmagają się one z wieloma wyzwaniami. Z drugiej strony, bardzo często te ośrodki miejskie mają ciekawe i warte wyróżnienia pomysły na aktywizację społeczną mieszkańców, a także na rewitalizację zdegradowanych terenów – komentuje Anna Rusek, dyrektor pionu środowiska w Arcadis.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Gdzie w Zagłębiu mieszka się najlepiej? Sprawdź najnowszy ranking miast