W okolicy jednego z przejść dla pieszych w Psarach zamontowane zostały cztery radarowe wyświetlacze prędkości rzeczywistej o zasilaniu solarnym.

Wyświetlacze radarowej prędkości rzeczywistej znajdują się w okolicy przejścia dla pieszych znajdującego się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz w pobliżu Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach. Mają one za zadanie w czytelny sposób ostrzegać i informować znajdujących się na drodze uczestników ruchu o tym, czy prędkość z jaką się poruszają jest zgodna z przepisami.

Zamontowane radary Evolis w przypadku przekroczenia progu prędkości sygnalizują jej wartość w kolorze czerwonym oraz wyświetlają napis „ZWOLNIJ”. Kierowcy jadący z odpowiednią prędkością widzą jej wartość w kolorze zielonym oraz nagrodzeni zostają komunikatem „DZIĘKUJĘ”.

Radary prędkości rzeczywistej pełnią funkcję prewencyjną. Statystyki potwierdzają jednoznacznie ich długotrwałą skuteczność, nawet gdy urządzenie jest zainstalowane na stałe w jednym miejscu. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 45 510,00 zł.