Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu członkowie rady stwierdzili, że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.
Trzynastu członków Rady Medycznej złożyło rezygnację. Jak piszą w oświadczeniu:
– Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachorowań środowisk negujących zagrożenie Covid-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych – napisali członkowie rady. – Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantu Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów – dodają.
Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia
W związku z odejściem członków Rady Medycznej w poniedziałek, 17 stycznia na godz. 14:00 zaplanowano obrady sztabu kryzysowego, który ma się zająć możliwymi scenariuszami po odejściu 13 z 17 lekarzy doradzających rządowi w kwestiach związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się Covid-19.
Piąta fala coraz bliżej
W ostatnim czasie odnotowano wzrost zakażeń o 34 proc.
– rozpędzamy się, a piąta fala puka do granic” – powiedział Waldemar Kraska na antenie Polsat News wiceminister zdrowia. – Gdy porównamy to tydzień do tygodnia, to jest wzrost o 34 proc. Zmarły cztery osoby, ale to dane z raportowania weekendowego – wyjaśnił.
Rząd zachęca do szczepień, aby przeciwdziałać dalszemu rozprzestrzenianiu się Covid-19.