Koniec z noszeniem maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił podczas konferencji prasowej, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek nastąpi w poniedziałek, 28 marca.

Minister zdrowia zapowiedział na konferencji prasowej zniesienie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z dniem 28 marca. Szef resortu zdrowia poinformował także o zniesieniu kwarantanny dla przyjeżdzających i izolacji domowej.

– Dobre wskaźniki zobowiązują nas do podejmowania takich decyzji. Perspektywy i to, jak prognozujemy przebieg dalszej liczby zakażeń, a także sytuacja międzynarodowa, są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieć znaczącą redukcję zakażeń i hospitalizacji – stwierdził Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Największe obawy budzi okres jesienny, dlatego też rząd w dalszym ciągu będzie utrzymywał stan epidemii, aby w razie potrzeby przekształcić go w stan zagrożenia epidemicznego i powrócić do ścisłych obostrzeń.

– Największy znak zapytania dotyczy okresu jesiennego. Dlatego też będziemy utrzymywać stan epidemii i wszystkie obostrzenia pozostaną paletą działań – dodaje.

Zniesienie maseczek, nie dotyczy podmiotów leczniczych. Koniec powszechnego testowania

Minister zdrowia zaznaczył jednak, że zniesienie maseczek nie dotyczy podmiotów leczniczych. Nadal pracownicy i pacjenci mają obowiązek zakrywania twarzy.

Zmienia się również polityka testowania. Od 1 kwietnia testy będą dostępne tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie. Rząd natomiast nie będzie już finansować powszechnego testowania.

Eksperci apelują, będzie więcej zgonów

Decyzja o zniesieniu obostrzeń pandemicznych nie spotyka się z aprobatą w środowisku medycznym. Zdaniem ekspertów jest to działanie nierozsądne, które może przyczynić się nie tylko do wzrostu zakażeń, ale także do wzrostu liczby zgonów. Przede wszystkim zwracają uwagę na niski wskaźnik osób zaszczepionych w Polsce, które mogą znacznie ciężej przechodzić koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak działać w SEO?