Dodatkowe miejsca w żłobku, otwarcie nowego oddziału na Starym Sosnowcu oraz powiększenie oddziału żłobka nr 1 przy ul. Wojska Polskiego – to kolejne plany władz stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Dobra wiadomość dla rodziców najmłodszych sosnowiczan. Liczba miejsc w żłobku miejskim ma się powiększyć o kolejne 40. W planach jest także otwarcie kolejnego oddziału, tym razem na Starym Sosnowcu oraz powiększenie oddział żłobka nr 1 przy ul. Wojska Polskiego.

– Nowy oddział ma docelowo powstać na parterze budynku ZSO nr 3 przy ul. Piłsudskiego 114. Na tym nie koniec, gdyż zamierzamy powiększyć także oddział żłobka w Niwce. W przypadku oddziału na Starym Sosnowcu przyjętych do niego miałoby być około 25 dzieciaków, z kolei dzięki adaptacji pomieszczeń administracyjnych Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Nr 1, która razem ze żłobkiem zajmuje budynek przy ul. Wojska Polskiego 19 oddział zwiększyłby się o kolejnych 15 miejsc. Będziemy ubiegać się o środki z dotacji w ramach rządowego programu „Maluch plus”, oczywiście część środków zabezpieczymy w budżecie miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że od stycznia 2017 roku nowy oddział żłobka (40 miejsc) działa w Zagórzu przy ul. Białostockiej 17. Na jego potrzeby zaadaptowana została część budynku Gimnazjum nr 7.

W tym roku powstanie jeszcze jeden oddział Żłobka Miejskiego. Władze Sosnowca w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planują uruchomić od września oddział żłobka dla 25 dzieci na Juliuszu.

– Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Również we wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, miasto planuje również utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13.

– Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany – wyjaśniają sosnowieccy urzędnicy.

Przypomnijmy, że w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” urzędnicy planują także refundację większej części wynagrodzenia dla 20 niań, zatrudnionych przez rodziców, którzy podpiszą umowy uaktywniające. W 2017 roku zwiększy się również liczba miejsc w żłobkach niepublicznych – przybędzie 14 kolejnych miejsc.

Od momentu wejścia w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech w 2011 roku, w Sosnowcu liczba miejsc żłobkowych zwiększyła się o 262 miejsca. Natomiast w roku 2017 liczba miejsc powinna ulec zwiększeniu o kolejne 37 (25 w Żłobku Miejski i 12 w Żłobku Niepublicznym przy ul. Tulipanów).

Rodzice, którzy posłali swoje pociechy do niepublicznych żłobków również mogą liczyć na wsparcie ze strony sosnowieckich urzędników. Jak zapewniają nas pracownicy Urzędu Miasta rodziny takie mogą liczyć na 500 złoty comiesięcznej dopłaty.