W niedzielę, 31 marca, ulice Sosnowca zostaną opanowane przez biegaczy. Tego dnia odbędzie się szósta już edycja Harpagańskiej Dychy.
Harpagańska Dycha to kultowy już bieg uliczny, który na stałe zagościł w kalendarzu biegaczy z naszego regionu i nie tylko. W poprzednich edycjach wśród uczestników można było wypatrzeć m.in. ówczesnego zastępcę prezydenta Sosnowca Mateusza Rykałę oraz lidera grupy Feel – Piotra Kupichę. Rok temu w wydarzeniu udział wzięło 853 biegaczy i 93 kijkarzy.
– Harpagańska Dycha co roku przyciąga coraz więcej biegaczy, jak i osób uprawiających nordic walking. Długość trasy dla amatorów marszu z kijkami to 6 kilometrów – mówią organizatorzy.
Celem imprezy jest popularyzacja i upowszechnianie biegania oraz nordic walking jako zdrowych oraz prostych form sportu i wypoczynku. Maksymalny limit czasowy dla uczestników wynosi 90 minut.
Start biegu rozpocznie się godzinie 11.00, natomiast marsz nordic walking ruszy na trasę 10 minut później. Zawodnicy rozpoczną zmagania na Alei Mireckiego.
10-kilometrowa trasa przebiegać będzie ulicami Sosnowca, nawierzchnią utwardzoną. Uczestnicy pobiegną ulicami: Mireckiego, Grota Roweckiego, Parkową, Wawel, Narutowicza, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Sobieskiego, wbiegną na Stawiki, a później Sobieskiego, Piłsudskiego i finiszować będą na stadionie lekkoatletycznym.
Trasa posiada atest PZLA. Jak informują organizatorzy, na 6 kilometrze trasa skręca na rondzie w ulicę Sobieskiego przeciwnie do ruchu drogowego w kierunku parku Stawiki i po ich obiegnięciu wraca także „pod prąd” w ulicę Sobieskiego w kierunku mety. Jest to podyktowane tym, aby zawodnicy po obiegnięciu parku nie przebiegali toru biegu biegnących jeszcze w drugą stronę. Warto zapoznać się z mapą trasy.
W związku z biegiem, w mieście będą występowały utrudnienia. Między godziną 10.30 a 12.30 zostanie wstrzymany ruch samochodów na ulicach: Al. Mireckiego, Grota-Roweckiego, Parkowa, Wawel, Narutowicza, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Sobieskiego.
Ograniczenia w ruchu dotyczyć będą także bocznych ulic, wyjazdów z osiedli, przyległych parkingów, wjazdu na teren Parku Stawiki oraz komunikacji autobusowej i tramwajowej.
Możliwość poruszania się rowerami wokół Kąpieliska Stawiki także będzie ograniczona ze względu na bezpieczeństwo uczestników biegu oraz bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.