W czwartek, 9 marca podpisano umowy z wykonawcami, którzy wykonają kompleksową przebudowę ulicy 3 Maja wraz z budową buspasów. To jedna z najważniejszych inwestycji od lat.

Przebudowa zakłada remont w obu kierunkach od skrzyżowania ul. 3 Maja/Piłsudskiego, do wiaduktu drogowego nad ul. 3 maja w ciągu ul Prusa i Blachnickiego, łącznie 8 km. Urzędnicy podkreślają, że chodzi o nadanie priorytetu komunikacji zbiorowej z wszystkich dzielnic miasta, głównie przy wjeździe do centrum.

– Przebudowa dotyczy całej szerokości jezdni, czyli dwóch pasów na odcinku od początku ulicy w centrum Sosnowca do wiaduktu w ciągu ulic Staszica i Narutowicza. Dalej ulica 3 Maja ma po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków. Ten odcinek także zostanie przebudowany na całej szerokości. Wyremontowany zostanie również wiadukt nad ulicą 3 Maja w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jeden z pasów ruchu będzie pełnił funkcję buspasa. – Chcemy, aby prócz autobusów komunikacji miejskiej mogły się nimi poruszać także jednoślady oraz taksówki oraz samochody osobowe, którymi jadą co najmniej trzy osoby. Ponadto chcemy, aby w godzinach nocnych, gdy komunikacja miejsca jest rzadsza, z buspasów korzystały samochody osobowe – podkreśla Chęciński.

To pierwszy tego typu projekt w Sosnowcu. – Nie możemy wykluczyć, że przyszła zima będzie podobna do tej, która właśnie się kończy. Dlatego wszystkie najważniejsze prace chcemy zakończyć jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Kierkiewicz, wiceprezes zarządu Eurovii Polska.

Przedsiębiorstwo Eurovia Polska będzie jednym z dwóch, które zajmą się przebudową ulicy. Inwestycja ta warta będzie 24,3 mln zł. Równolegle została podpisana umowa na kompleksowy remont wiaduktu w ciągu ulicy Prusa i Blachnickiego (koszt 2,4 mln zł). Za to zadanie odpowiedzialna będzie firma Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej.

Bardzo chcielibyśmy przeprowadzić naszą część inwestycji tak, by jak najmniej utrudnić życie mieszkańcom. Jednak wiemy, że nie da się całkowicie wyeliminować utrudnień – podkreśla Adam Adamczyk, wiceprezes firmy Nowak-Mosty.

Oprócz przebudowy samej drogi powstaną również ścieżki rowerowe, które będą łączyły się z innym projektem, czyli budową 17 km ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerowych. Remont ulicy 3 Maja oraz wiaduktu to najważniejsze zadania, które są częścią wielkiego projektu modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej w Sosnowcu.

– Tak poważnych zadań nie było w Sosnowcu od lat. Warto podkreślić, że w tym samym czasie remontujemy 6 przejść podziemnych i dwie kładki, a także budujemy pierwszą w mieście sieć wypożyczalni rowerów. Z kolei za kilka tygodni poznamy wykonawcę, który wybuduje 17 km ścieżek rowerowych. Już teraz chciałbym przeprosić za utrudnienia – mówi Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

Cały sosnowiecki projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej jest wart 67 mln, z czego ok. 56 mln zł pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020.

Prace powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Obecnie trwają rozmowy z KZK GOP i Tramwajami Śląskimi. Utrudnienia potrwają około roku. Inwestycja ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.

– Planujemy, że na zakończenie realizacji inwestycji w 2018 roku zorganizujemy święto ulicy 3 Maja – właśnie 3 Maja – zapowiada Chęciński.