W 2021 roku wzrośnie podatek od posiadania psa, jednak nie w Sosnowcu, gdzie prezydent miasta Arkadiusz Chęciński, już po raz kolejny, zrezygnował z tej opłaty.

Podatek od posiadania psa to podatek nałożony na właścicieli czworonogów, który zobowiązani są do uiszczenia raz w roku. Jego wysokość ustalana jest przez gminy. Warto również pamiętać, że właściciele muszą ponosić opłaty za każdego psa, którego mają w domowym gospodarstwie.

Górną granicę opłaty za psa wyznacza Ministerstwo Finansów. W 2021 roku na posiadaczy psów czeka podwyżka. W tym roku opłata ta wynosi 130,30 złotych. Co istotne rada gminy może, ale nie musi wprowadzić taki podatek. Rada gminy w drodze uchwały ma prawo całkowicie zrezygnować z jej pobierania. Takie rozwiązanie zastosował np. Sosnowiec.

– Coraz częściej pytacie, czy w Sosnowcu będzie podatek za posiadanie psa. W tym roku Ministerstwo Finansów ogłosiło, że opłata będzie wyższa, ale my jej nie wprowadzimy. Gdy byłem jeszcze radnym, zrezygnowaliśmy z tego podatku i chcę, żeby tak pozostało – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sosnowiccy urzędnicy zachęcają do adopcji bezpańskich zwierząt ze schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. – Tam jest m.in. Roki, Czarek, Pako i Dragon. Oni czekają na Was i Wasze domy – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Warto podkreślić, że schronisko w czasie pandemii nie zawiesiło adopcji zwierząt. Osoby chcące adoptować zwierzę proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 32 293 75 56 (7.00-14.00) celem indywidualnego uzgodnienia warunków przebiegu adopcji z pracownikami schroniska.

– Chcąc odebrać własne zwierzę również prosimy o kontakt pod powyższym numerem, a poza godzinami pracy biura pod nr 669 096 872. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem (32 293 75 56 od 7 do 14) lub poprzez fb schroniska z wolontariuszami – mówią pracownicy schroniska.

Nie możesz adoptować psa lub kota? Podaruj im karmę, zabawki, legowiska, miski, smycze czy inne niezbędne akcesoria. Dary można zostawić przed drzwiami schroniska, tak aby odbyło się to bezkontaktowo.