W czwartek, 25 marca poznaliśmy nowe zasady bezpieczeństwa, które mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie.

W związku z wyraźnym wzrostem zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów, rząd zdecydował się na wprowadzenie zaostrzonych zasad bezpieczeństwa. Nowe obostrzenia obowiązywać będą przez dwa tygodnie, od soboty 27 marca do 9 kwietnia, czyli obejmą okres Świąt Wielkanocnych.

– Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3 fali korona wirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75 proc. Łóżek i 75 proc. Łóżek respiratorowych – mówi premier Mateusz Morawiecki. – Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne – aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – dodaje.

Nowe zasady bezpieczeństwa

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19 rząd ogranicza mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. – Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami – podkreślają przedstawiciele rządu.

Co zmieni się od soboty, 27 marca? Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Od najbliższej soboty zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce. Natomiast, działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

– Walczymy o życie i zdrowie obywateli. Walczymy o miejsca pracy Polaków – podkreśla premier. – W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń – dodaje.

Warto również pamiętać, że wciąż obowiązuje nakaz zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Trudna sytuacja w województwie śląskim

Wyjątkowo trudna sytuacja panuje w naszym województwie, gdzie w czwartek, 25 marca odnotowano 5430 osób zakażonych. Jak zauważył minister zdrowia sytuacja z województwa śląskiego pokazuje, jak szybko może zmieniać się dynamika liczby zachorowań. Podkreślił przy tym, że rozważane są dodatkowe środki bezpieczeństwa dla naszego województwa, które pomogą zahamować ilość zakażeń. Ostateczna decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie w kolejnych tygodniach.

Obostrzenia w czasie Wielkanocy

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Rząd rekomenduje spędzenie świąt w najbliższym gronie rodzinnym, bez przemieszczania się. – Zbliża się Wielkanoc – już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość – zaapelował premier. – Dbajmy o siebie i swoją rodzinę – dodał.

Ponadto, w całym kraju zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują.