Wkrótce na ulicach Sosnowca spotkać będzie można nowe autobusy. Na zajezdni w Zagórzu pojawiły się 4 z 78 nowych niskoemisyjnych autobusów. To początek mega dostawy z rekordowego kontraktu.

Na początek, bazę taborową Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu zasiliły 3 sztuki (z 24) fabrycznie nowych, wyprodukowanych w 2016 roku Solarisów Urbino 12 najnowszej IV generacji oraz pierwsza sztuka (z 19) fabrycznie nowego, 18-metrowego Mercedesa Conecto LF G klasy MEGA, autobus wyprodukowany został w 2016 roku.

Pojazdy wyposażone są m.in. w automatyczną klimatyzację, duże rozsuwane okna na długości całego pojazdu, WiFi, ładowarki USB w poręczach, ekrany LCD wyświetlające najważniejsze informacje dotyczące trasy na danej linii, ledowe światła drogowe i mijania, doświetlenie wewnętrzne jak również zewnętrzne wyjścia z autobusu, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i matek z wózkiem dziecięcym.

Pierwsze nowe Solarisy wyjadą na linie już w marcu, obecnie trwają jazdy testowe. W tym tygodniu na zajezdni pojawią się kolejne nowe autobusy, łącznie będzie ich aż 78, na łączną kwotę 127,4 mln złotych. Zamówienie PKM jest jednym z największych w skali całego kraju.

Według ustaleń, 12-metrowe autobusy z silnikami diesla dostarczy Solaris (24 sztuki), 12-metrowe hybrydy spalinowo-elektryczne dostarczy Volvo (25 sztuk). Firma ta wyprodukuje też 18-metrowe autobusy hybrydowe (10 sztuk). Z kolei 18-metrowe przegubowce zamówione zostały w EvoBus Mercedes (19 sztuk). Kolejnych dostaw można się stopniowo spodziewać przez następnych 9 miesięcy.

Kluczowym kryterium przy realizacji tej inwestycji jest dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.