W 2022 roku mieszkańcy Jaworzna będą mogli korzystać z sześciu nowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie po raz kolejny zdecydowało się na zakup autobusów elektrycznych marki Solaris. Producent, wyłoniony w drodze przetargu, dostarczy do Jaworzna 6 sztuk przegubowych modeli Urbino 18 electric, dzięki czemu aż 70 proc. floty miejskiego przewoźnika stanowić będą pojazdy bezemisyjne. To fenomen na skalę europejską, stanowiący przykład skuteczności wdrażania e-mobilności w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Firma Solaris Bus & Coach podpisała umowę z PKM Jaworzno na dostawę 6 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 electric. Pojazdy wyjadą na ulice Jaworzna już w przyszłym roku. Co ciekawe, Jaworzno jest pionierem wdrażania e-mobilności. To pierwsze miasto w Polsce, na ulice którego już w 2015 roku wyjechał autobus elektryczny (Solaris Urbino 12 electric).

Miasto otwarte na innowacje

Podczas spotkania przedstawicielom Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie i firmy Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. towarzyszyli Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert i wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki.

– Jesteśmy miastem otwartym na innowacje. Działania prowadzone w Jaworznie w zakresie e-mobilności i nowoczesnych rozwiązań nie tylko komunikacyjnych, pokazało, że to my możemy być przykładem działań dla innych samorządów – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Nowoczesne rozwiązania sprawdziły się doskonale w transporcie publicznym. Nowoczesne autobusy, ekologiczne rozwiązania sprawiają, że mieszkańcy miasta w badaniach opinii publicznej wyrażają zadowolenie z jakości komunikacji w mieście. Zakup kolejnych autobusów sprawi, że w zasadzie cały tabor naszego przedsiębiorstwa będą stanowiły pojazdy elektryczne, które do tej pory w naszym mieście przejechały już ponad 9 mln km – dodał.

Nowe autobusy zostaną wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 280 kWh, a sercem układu napędowego będzie oś elektryczna. Tak jak w przypadku pojazdów, które już są w użytkowaniu przewoźnika, autobusy będą miały możliwość ładowania baterii zarówno za pomocą ładowarek pantografowych jak i poprzez złącze plug-in. Przewoźnik zdecydował się także na ogrzewanie hybrydowe, czyli rozwiązanie optymalizujące zużywanie energii i w rezultacie przekładające się na większe zasięgi pojazdów.

– Jesteśmy dumni, obserwując takie miasta jak Jaworzno, które swoim przykładem konsekwentnie przekonuje, że e-mobilność to właściwy kierunek. Kolejne zamówienie na elektryczne modele autobusów marki Solaris złożone przez tego przewoźnika, to najlepsze świadectwo satysfakcjonujących osiągów naszych e-busów i pozytywnych doświadczeń z wielu lat eksploatacji – mówi Petros Spinaris, członek zarządu Solaris odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i customer service.

Zmiany w transporcie

Współpraca Solarisa i PKM Jaworzno trwa już nieprzerwanie od 20 lat. Jaworzno to nie jedyne polskie miasto, które inwestuje w rozwój ekologicznego transportu publicznego. Do tej pory producent dostarczył już na ten rynek ponad 400 autobusów elektrycznych, a blisko 600 zostało zakontraktowanych. Zamówienia płynące od polskich przewoźników stanowią blisko 40 proc. wszystkich elektrycznych kontraktów Solarisa.

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Jak wspierać elektromobilność”, do 2025 r. Polska będzie w posiadaniu trzeciej co do wielkości floty autobusów elektrycznych w Europie. – Pojazdy bezemisyjne to naturalny etap zmian w transporcie publicznym. Wszyscy potrzebujemy jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. A e-mobilność jest jednym z nich, i to już w wieloletnim wykazaniem skuteczności technologicznej. Cieszę się, że nie dość, iż byliśmy pionierem elektrycznej floty w Polsce, to nadal z sukcesem realizujemy modernizację taboru, która jest pożądana przez podróżnych, dobra dla środowiska i zapewnia Jaworznu status miasta nowoczesnego – mówi Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.