Trwała niecałą godzinę, a pacjent już pół godziny po zabiegu swobodnie rozmawiał. Operacja laparoskopowego usunięcia guza jelita przeprowadzona została przez zespół specjalistów pod kierunkiem światowej sławy chirurga prof. Stanisława Czudka.

To pierwszy tego typu zabieg w czeladzkim szpitalu. Pacjent – Stanisław Sosnowski ma duże szanse na powrót do sprawności i normalnego funkcjonowania. Jak poinformowała placówka, już pół godziny po zabiegu swobodnie rozmawiał z żoną i personelem medycznym. Pod koniec dnia dostał pozwolenie na wypicie małej kawy.

Zabieg przeprowadził zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Stanisława Czudka, chirurga, onkologa, jednego z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie laparoskopii.

– Takie operacje jeszcze kilka lat temu byłyby nie do pomyślenia, dziś mają być standardem, chcemy przede wszystkim by chory czuł się jak najlepiej, miał jak największy komfort – podkreślił profesor.

W 2009 roku prof. Czudek został „Lekarzem Roku” w Republice Czeskiej. Jest członkiem elitarnej grupy stu chirurgów z całego świata wybranych przez NASA do – ewentualnego – operowania na odległość astronautów przebywających w kosmosie.

Stanisław Czudek jest nie tylko lekarzem, naukowcem i wykładowcą wielu uczelni, ale także przedsiębiorcą, działaczem społecznym i samorządowym.