Po gruntownej modernizacji i znacznym poszerzeniu możliwości operacyjnych, okulistyka wraca do Będzina. Całkowity koszt odbudowy tego oddziału to 6 mln złotych.

We wtorek, 9 października w szpitalu w Będzinie zostanie uroczyście otwarty nowy oddział okulistyki. Jest to odpowiedź na duże zapotrzebowanie na zabiegi okulistyczne. Dotychczas odbywały się one w szpitalu w Czeladzi – zabiegi zaćmy – około 250 miesięcznie i witrektomii – 15 zabiegów miesięcznie. Aby skrócić czas oczekiwania podjęto decyzję o budowie oddziału okulistyki w szpitalu w Będzinie.

– Do tej pory, w Czeladzi, mieliśmy bardzo przyjazne i kameralne warunki, ale z racji zwiększającej się liczby pacjentów musieliśmy przenieść się do Będzina. Tu mamy znacząco większe szanse pomocy chorym pod kątem operacyjnym, a to najważniejsze by skutecznie leczyć skomplikowane schorzenia czy urazy. Wybudowanie dwóch sal operacyjnych powiązanych z oddziałem i służących tylko oddziałowi oznacza zdecydowanie większy komfort pracy naszych specjalistów – wyjaśnia dr Katarzyna Jackiewicz, kierująca oddziałem okulistyki.

Oddział zlokalizowany jest na drugim piętrze będzińskiego szpitala. Po gruntownej modernizacji i znacznym poszerzeniu możliwości operacyjnych oferuje pacjentom nie tylko z powiatu będzińskiego, ale i całego województwa śląskiego, kompleksowe leczenie chorób oczu.

– Rozwój okulistyki, fakt, że pacjentów z całego powiatu będzińskiego leczą tu najlepsi lekarze z doświadczeniem zdobytym w ośrodkach klinicznych w Polsce i zagranicą to wielki sukces i wielka szansa na przyszłość – mówi Arkadiusz Watoła, starosta będziński.

Na pacjentów czekają ie tylko nowe wnętrza, ale także nowe rozwiązania związane ze znieczuleniem do zabiegów. – Zastosujemy specjalne rozwiązania z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu i dźwięków, które pomogą się naszym pacjentom wyciszyć, odprężyć przed i po zabiegu. Współpraca z pacjentem będzie znacznie lepsza, a ograniczymy tym samym strach, obawy i wszelkie wątpliwości, które zwykle towarzyszą medycznym procedurom – tłumaczy Katarzyna Jackiewicz.

Nowy oddział ma być nowoczesną przestrzenią, z europejskimi standardami, dostosowaną do potrzeb pacjentów. – Wierzymy, że zastosowanie pozytywnych dźwięków, stworzenie maksymalnie komfortowej dla pacjenta przestrzeni, jasnych, nowoczesnych wnętrz i adaptacja szpitalnych pomieszczeń zgodnie z wszelkimi europejskimi standardami sprawią, że okulistyka w Będzinie będzie mogła służyć chorym dokładnie tak samo jak najlepsze tego typu placówki w kraju – podkreśla Jolanta Sikora-Kałużna, dyrektor szpitala.

Koszt inwestycji to 6 mln złotych, z czego milion został przeznaczony z budżetu miasta.