Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej zostanie unowocześnione dzięki unijnemu dofinansowaniu. Z efektu od dawna oczekiwanych prac rodzice i dzieci na pewno będą zadowoleni.

Placówkę przy ul. Tysiąclecia 23, na osiedlu Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej czeka duża metamorfoza. Dzięki unijnemu dofinansowaniu tarasy w Kasztankowym Przedszkolu zostaną zabudowane. Przetarg na prace już został ogłoszony.

– Zrobimy wszystko od „a” do „z”, by placówka mogła służyć mieszkańcom przez kolejne kilkadziesiąt lat – zapowiada Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

przedszkole
Kasztankowe Przedszkole – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Szereg zmian

Z zapowiadanych zmian cieszą się już pracownicy placówki. – Przedszkole potrzebuje zmian wewnątrz i na zewnątrz: sale wymagają odświeżenia, podobnie jak toalety, który odbiegają od współczesnych walorów estetycznych – mówi Monika Nawalany, dyrektor Przedszkola nr 36. – Budynek po termomodernizacji ma być funkcjonalny dla dzieci i personelu, stąd uwagi i propozycje zgłaszane przez nas projektantom. Ważna zmiana – ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców – to przeprowadzka żłobka z piętra na parter – dodaje.

To jednak nie koniec zmian. Charakterystyczne tarasy od strony kortów tenisowych zostaną zabudowane, dzięki czemu przedszkole zyska dodatkową przestrzeń. – Każde pomieszczenie będzie miało dostęp do toalety, a każda sala na parterze zyska wyjście na zewnątrz – wylicza Rafał Zwoliński. – Przed wejściem do budynku powstanie natomiast pochylnia – dodaje.

plac zabaw
Kasztankowe Przedszkole – fot. UM Dąbrowa Górnicza

W zakresie prac są również m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, modernizacja systemu wentylacji oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej. Dzięki nim budynek zostanie dostosowany do przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.

– Standardowo przy tego typu pracach modernizujemy i wyposażamy w nowe urządzenia zaplecze kuchenne. Oczywiście jeśli starszy sprzęt nadaje się do użytku, będzie wykorzystywany – dodaje naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Placówka po remoncie

Nim rozpoczną się prace w Kasztankowym Przedszkolu, termomodernizacja zakończy się w pobliskim Przedszkolu nr 14, Wartą ponad 4,3 mln zł inwestycję miasto zleciło kilka miesięcy temu Przedsiębiorstwu Remontowo-Budowlanemu „A. Piaskowski i Spółka” Sp. z o.o.