Po dwóch tygodniach szpital w Czeladzi opuścili pacjenci, którzy od 31 marca wraz z personelem medycznym oddziału wewnętrznego przebywali w kwarantannie po tym, jak u jednej z pielęgniarek wykryto koronawirusa.

Zakończyła się kwarantanna na oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem szybkiej diagnostyki kardiologicznej w szpitalu w Czeladzi.

Wszyscy są zdrowi. Mimo, że kobieta była w pracy, na oddziale nikogo nie zakaziła. Zadziałały procedury, które szpital wdrożył już wcześniej.

– Oddział był podzielony na dwie części: „infekcyjną” dla pacjentów gorączkujących i drugą dla niegorączkujących, których powód hospitalizacji był związany z zaostrzeniem chorób przewlekłych. Każdą z części opiekował się osobny zespół, dzięki czemu personel się nie przemieszczał i nie kontaktował ze sobą. Dodatkowo byliśmy zabezpieczeni w środki ochrony osobistej – wymienia kierownik oddziału Ewa Wiązania-Gacek.

Przez pierwszy tydzień pacjentami opiekował się tylko zespół medyczny, który pozostawał w izolacji na oddziale. Personel pracował w normalnym systemie zmianowym, dzięki czemu pacjenci nie odczuwali żadnych niedogodności, a pracownicy mieli czas na odpoczynek i regenerację.

Poinformowaliśmy pacjentów o kwarantannie oraz o tym, że będą mieli zapewnioną opiekę tak jak do tej pory. Dużym plusem było to, że decyzją dyrekcji szpitala pierwsze testy zostały zrobione już po 2-3 dniach, zarówno wśród personelu, jak i pacjentów. Wprawdzie nie miały one wpływu na długość kwarantanny, ale zdecydowanie obniżyły poziomu stresu i zwiększyły poczucie bezpieczeństwa – dodaje Ewa Wiązania-Gacek.

Zarówno testy zlecone przez szpital 2 kwietnia, jak i powtórzone 7 kwietnia potwierdziły, że wszyscy pracownicy są zdrowi. Dzień później z kwarantanny szpitalnej została decyzją sanepidu zwolniona cała kadra medyczna. Procedura nie przewiduje takiej możliwości w przypadku pacjentów, którzy zostali odizolowani na kolejne 7 dni.

Szpital w Czeladzi wchodzi w skład Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, obejmującego również szpital w Będzinie.