W środę, 28 grudnia w Sosnowcu przy ulicy Białostockiej 17 otwarto nowy oddział żłobka miejskiego. Na potrzeby placówki została przebudowana część budynku Gimnazjum nr 7. Dzieci w wieku do 3 lat skorzystać będą z niego mogły już 2 stycznia. Miasto planuje także refundację części wynagrodzeń dla niań.

Dotychczas na terenie miasta działały cztery oddziały żłobka, w których było 240 miejsc. Po uruchomieniu nowego oddziału w publicznych żłobkach opiekę znajdzie 278 maluchów, w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat. Na terenie miasta działa również 7 żłobków niepublicznych z 206 miejscami. Mają one na celu zapewnienie najmłodszym możliwość wszechstronnego rozwoju oraz przygotowanie dzieci do przedszkola.

Największa lista rezerwowa od kilku lat była w Oddziale nr 5, który swoim zasięgiem obejmuje Środulę, Zagórze i Klimontów. Sytuacja niedoboru miejsc żłobkowych w tym oddziale trwa od kilku lat.

– To była jedna z pierwszych obietnic złożonych mieszkańcom miasta. Zagórze i Środula to ogromne dzielnice Sosnowca, z dużym deficytem miejsc w placówkach tego typu. Do nowego oddziału żłobka trafią dzieci z listy rezerwowej – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Otwarcie nowego oddziału żłobka miejskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec

Nowo otwarty oddział dysponuje przestronnymi, kolorowymi salami, z nowoczesnym wyposażeniem, meblami i zabawkami. Nie zabraknie także wykwalifikowanej kadry, która zadba o bezpieczeństwo i komfort najmłodszych mieszkańców miasta.

– Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw – podkreśla Chęciński.

Potrzeby jednak wciąż są duże. Dlatego w kolejnym roku miasto, w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje otwarcie kolejnego oddziału żłobka miejskiego. Nowy żłobek, dla 25 dzieci, ma powstać we wschodniej dzielnicy miasta – Juliusz.

– Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

W przyszłym roku wzrośnie także liczba miejsc w żłobkach niepublicznych. Przybędzie ich 14.

Dzięki wspomnianemu projektowi planuje się refundację większej części wynagrodzenia dla 20 niań, zatrudnionych przez rodziców, którzy podpiszą umowy uaktywniające.

We wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany.