Prezydent Sosnowca podjął decyzję w sprawie otwarcia żłobków, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i wczesnego wspomagania na terenie miasta. Pierwsze z nich wznowią pracę w środę, 13 maja.

Choć rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli i żłobków od 6 maja, prezydent Sosnowca podjął decyzję o ich otwarciu od środy, 13 maja. Wznowiona zostanie także praca poradni psychologiczno-pedagogicznych, a w kolejnych dniach poradni wczesnego wspomagania.

– W ostatnich dniach przeprowadziliśmy wywiady wśród rodziców. W związku z uzyskanymi odpowiedziami postanowiliśmy uruchomić niżej wymienione placówki dla 15-20% dzieci zgodnie z wytycznymi bezpieczeństwa i zaleceniami GIS – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Według informacji podanych przez miasto, w środę zostanie otwarty, w częściowym zakresie, żłobek miejski z oddziałami i klubiki dziecięce, przedszkole miejskie również w ograniczonym zakresie zgodnie z zaleceniami GIS raz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Natomiast, 18 maja zostanie uruchomione wczesne wspomaganie rozwoju w ZSS nr 4 przy ul. Franciszkańskiej oraz ZSO nr 5 przy ul. Bohaterów Monte Cassino.

– Prowadzone będą indywidualne badania psychologiczne i pedagogiczne, niezbędne do wydania opinii lub orzeczenia dla dziecka, które to będzie miało wpływ na funkcjonowanie w szkole, wybór szkoły, określenie dojrzałości szkolnej. Normalnie będą działały zespoły orzekające. Nie będą natomiast realizowane zajęcia grupowe. Pracownicy poradni nawiążą kontakt z opiekunami celem ustalenia terminu spotkania w Poradni. Poradnie będę pracowały w dniach i godzinach obowiązujących przed ogłoszeniem stanu epidemii – informuje prezydent Sosnowca.

Nowe zasady funkcjonowania

Warto podkreślić, że zgodnie z wytycznymi rządu, liczba dzieci w grupie przedszkolnej została ograniczona. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci rodziców pracujących, w drugiej kolejności zapewnione będzie miejsce dla dziecka, którego co najmniej jeden rodzic pracuje. Ponadto, zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzicom, którzy zdecydują się na pozostanie z dziećmi w domach do 24 maja.

Dla pełnego bezpieczeństwa dzieci, ich opiekunów oraz pracowników placówek miasto podejmuje działania zmierzające do przeorganizowania pracy oraz utrzymania czystości. Obecnie wykonywany jest specjalny rodzaj dezynfekcji polegający na zamgławianiu oraz ustawiane są dozowniki do mycia rąk.

Automaty do dezynfekcji staną w każdym żłobku i przedszkolu

Każdy żłobek miejski i każde miejskie przedszkole zostaną wyposażone w specjalne urządzenie do dezynfekcji rąk. Urządzenia są bardzo proste w obsłudze i utrzymaniu. – Wystarczy wsunąć ręce jak pod popularne w punktach gastronomicznych suszarki do rąk, a znajdujący się w automacie czujnik ruchu spryska ręce płynem do dezynfekcji – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński. – Pracownicy żłobków i przedszkoli nie będą mieli problemu z utrzymaniem urządzeń, wystarczy na bieżąco uzupełniać płyn – dodaje.

Automaty do dezynfekcji - fot. UM Sosnowiec
Automaty do dezynfekcji – fot. UM Sosnowiec

Automaty trafią do placówek jeszcze przed ich uruchomieniem, czyli do 13 maja. W sumie miasto kupiło sto urządzeń za około 200 tysięcy złotych. Automaty zostaną dostarczone także do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W sumie na przygotowanie żłobków i przedszkoli miasto wydało blisko pół miliona złotych. – Kupiliśmy 13 tysięcy rękawiczek, 2 tysiące przyłbic ochronnych i maseczek, 600 fartuchów oraz 1150 litrów płynu do dezynfekcji rąk i prawie 500 litrów płynów do dezynfekcji powierzchni, termometry – wylicza prezydent Sosnowca.