W szkołach w całej Polsce zainaugurowano rok szkolny 2019/2020. Na uczniów czekają kolejne zmiany. Kiedy czekają dłuższe przerwy a kiedy egzaminy?
Wyczekiwane przez wszystkich wakacje minęły błyskawicznie, a uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich wkrótce rozpoczną lekcje. Co czeka na uczniów w nadchodzącym roku szkolnym?
Zgodnie z zasadą ustaloną przez Ministerstwo Edukacji rok szkolny zaczyna się zawsze 1 września. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, kiedy 1 września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę. W takim przypadku uczniowie wracają do szkoły w pierwszy dzień roboczy po weekendzie.
W tym roku, uczniowie do szkoły poszli w poniedziałek, 2 września, a pierwsze lekcje odbędą się we wtorek, 3 września. Pierwsze wolne dni przypadają w listopadzie, w dni powszednie 1 i 11 listopada (piątek i poniedziałek).
Na pierwszą dłuższą przerwę w nauce uczniowie będą musieli zaczekać do grudnia – tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia i potrwa od 23 grudnia do 2 stycznia. Uczniowie nie pójdą do szkoły także 6 stycznia w związku ze świętem Trzech Króli.
Ferie zimowe dla uczniów z województwa śląskiego będą trwały od 13 do 26 stycznia. Słodkie lenistwo czeka na uczniów także w kwietniu, kiedy to przypadają Święta Wielkanocne, uczniowie wolne będą mieć od czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia.
Wolne czeka na uczniów także podczas długiego weekendu majowego. Zakończenie roku szkolnego maturzystów odbędzie się w piątek, 24 kwietnia. Natomiast wakacje, czyli letni wypoczynek dla uczniów rozpocznie się 26 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.
Wcześniej jednak uczniów czekają jeszcze egzaminy. Egzamin gimnazjalny ósmoklasisty będzie przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia, a egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja.
Co nowego w polskich szkołach?
W tym roku, w szkołach zabraknie gimnazjalistów. Gimnazja zostały zlikwidowane wraz z końcem roku szkolnego 2018/2019, dlatego w tym roku szkoły średnie prowadziły podwójny nabór.
Do liceów, techników i szkół zawodowych rekrutowali się zarówno absolwenci gimnazjum, jak również szkół podstawowych. Taki stan rzeczy spowodował wydłużenie zajęć szkolnych nawet do godzin wieczornych, aby każdy uczeń mógł w całości zrealizować zaplanowany program.
Od września rozpocznie się wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół ponadpodstawowych, jak i nowych podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.
Wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej otrzymają bezpłatne książki, ćwiczenia, a także materiały edukacyjne przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Z budżetu państwa na cel zostało przeznaczonych w tym roku 286 mln zł.
To jednak nie koniec zmian. 12 września w życie wejdzie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, w myśl której mają oni mieć dostęp do stomatologa. W przypadku braku takiego specjalisty w placówce, będzie ona podpisywała kontrakt z którymś z zewnętrznych gabinetów na terenie miasta. Usługi będą finansowane ze środków publicznych.
Zmiany czekają także nauczycieli. Wprowadzenie od września podwyżki wynagrodzeń o 9,6 proc., jednorazowego dodatku dla stażystów i określenie na poziomie 300 zł minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo – to najważniejsze zmiany jakie wchodzą z nowym rokiem szkolnym.
Nauczyciele wciąż jednak nie są zadowoleni ze zmian oraz tego, jak zostali potraktowani przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dlatego nie wykluczają kolejnego strajku. O dalszych działaniach zadecyduje 16 września Związek Nauczycieli Polskich.