Wakacje są idealnym okresem, żeby aktywnie spędzić czas, szczególnie, kiedy słońce raczy nas łaskawie swoim ciepłym i jasnym światłem. Brakuje jeszcze tylko pomysłu i miejsca, gdzie można by spożytkować tę energię, a przy okazji dobrze się bawić. W Zagłębiu Dąbrowskim są odpowiednie miejsca, które można odwiedzić.

Stawiki w Sosnowcu

W tym miejscu można zarówno wypocząć, wykonać tak zwane „cardio” oraz znaleźć idealną lokalizację z pięknym widokiem. Jest to kąpielisko z plażą, na terenie, którego znajdują się przebieralnie, toalety, siłownia, wypożyczalnia sprzętu pływackiego, leżaki i plac zabaw.

Odwiedzający mogą skorzystać z wyciągu służącego do wakeboardingu, a oprócz tego w okresie wakacji, spróbować swoich sił na aquatorze, czyli wodnym torze przeszkód, który jest darmowy dla młodych sosnowiczan od 7-18 roku życia. Dookoła zbiornika wodnego biegnie równolegle ścieżka rowerowa oraz do spacerowania.

Tor kartingowy Autodrom

Każdy kto lubi rywalizację oraz szybką jazdę powinien przejechać się gokartem, a tak się składa, że jest ku temu okazja, ponieważ w Sosnowcu znajduje się odpowiedni tor. Jest to atrakcja dla całej rodziny. Na dworze jest za gorąco albo pada deszcz? Żaden problem, są wakacje i dzięki takim miejscom nie trzeba anulować swoich planów wykorzystywania wolnego czasu i dobrej zabawy. Jest opcja rezerwacji imprez, nawet nocą, skorzystania z nauki od profesjonalistów oraz spróbowania swoich sił w wyzwaniu, jakim jest pobicie rekordu toru.

Górka Środulska

Czy lato czy zima, zawsze jest tutaj co robić. Tak zwana ”Górka Środulska” jest miejscem wypoczynku, rekreacji i wyzwań sportowych. W okresie zimy staje się obiektem fantazji miłośników nart czy snowboardu, a w dodatku posiada również wyciąg. W czasie lata, tych atrakcji jest znacznie więcej.

Dzieci od razu znajdą tam swoje miejsce na ziemi, dzięki ogromnemu placowi zabaw, wypełnionego różnymi huśtawkami, domkami, drabinkami, zjeżdżalniami, czy siatkami do wspinaczki. Istny tor przeszkód zapewniający godziny dobrej zabawy, w czasie, których rodzic może uczestniczyć lub doglądać swojej pociechy na ławeczce.

Każdy kto lubi pikniki, powinien tam zajrzeć, a na pewno odnajdzie ustronne miejsce na trawie, pod cieniem drzewka, gdzie będzie mógł przycupnąć ze znajomymi, zażyć spokoju i ciszy, a nawet się zdrzemnąć. Na koniec zostały wyzwania sportowe, ponieważ dzięki ścieżce rowerowej, siłowni plenerowej oraz placu do kalisteniki, można zbudować kondycję, wytrzymałość i siłę.

Park Prochownia w Czeladzi

Parków jest wiele, a każdy myśli o nim, jako miejscu wypełnionym czarem i romantyzmem, gdzie można wybrać się na spacer z ukochaną osobą, albo dopiero ją poznać. Tutaj przychodzi z pomocą park Prochownia w Czeladzi.

Jest tutaj również plac zabaw, siłownia, wybieg dla psów oraz główna atrakcja, czyli park linowy. Park ten rozpościera się między drzewami w pobliżu placu zabaw dla dzieci. Kolorowe liny, ruchome podesty, każdy może spróbować swoich sił, wystarczy wybrać się do czeladzkiej dzielnicy Piaski.

Pogoria III w Dąbrowie Górniczej

Rowerem, samochodem lub pieszo, objechać na dwóch kółkach, przejść czy w końcu przepłynąć? Sposób jak i cel są nieistotne, ponieważ wszystkie opcje są świetne, byleby tylko odwiedzić to wspaniałe miejsce, stanąć na pomoście czy położyć się na plaży.

Bez problemu można tam spędzić cały dzień, a dzięki pobliskim restauracjom i foodtruckom, nie ma mowy o głodzie. Swoistym wyzwaniem jest objechanie całego zbiornika, dlatego każdy może się sprawdzić, a jeśli ktoś nie czuje takiej potrzeby, może swobodnie założyć rolki i zasuwać na specjalnej trasie.

Wodny plac zabaw w Będzinie

Wodny plac zabaw jest jedną z części kompleksu dla dzieci znajdującego się w parku na osiedlu Warpie w Będzinie. Jest to idealne miejsce na upalne dni, ponieważ oferuje zabawę w wodzie dzięki rozmaitym urządzeniom, takim jak fontanny i prysznice. Całość obiektu jest bardzo przyjazna i kolorowa, a dla bezpieczeństwa została ogrodzona oraz wyłożona miękkim materiałem.

Zamek Ogrodzieniec

Historia również może być elementem rozrywki, a na pewno jej obiekty. Zamek w Ogrodzieńcu został zbudowany ok. 1350-1370 r. z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Dzięki temu wydarzeniu dziś możemy cieszyć się tym pięknym obiektem, który jest niczym pałac otoczony wielkimi ogrodami. Porównanie wcale nie jest przypadkowe, ponieważ uwagę zwracają przede wszystkim zdumiewające i malownicze krajobrazy.

Gdy rozum pojął, oko zostało nacieszone, czas na atrakcje dla ciała.  Służą do tego szlaki piesze, rowerowe oraz wycieczki tematyczne. Ciekawym doświadczeniem może okazać się również podróż na pobliską Górę Birów, gdzie wznosi się zrekonstruowany Gród Królewski. Na koniec pozostaje wspomnieć o widowiskowych pokazach rycerskich, które można podziwiać na terenie Podzamcza w niedzielne popołudnia właśnie w sezonie wiosenno-letnim.

GEOsfera w Jaworznie

Głównym podmiotem tego miejsca jest natura, ponieważ jest to ośrodek edukacji geologiczno-ekologicznej. Oprócz części poznawczej, jako park tematyczny oferuje wypoczynek, rozrywkę i rekreację. Najpierw jednak należy podkreślić, jakie narzędzia pomogą odwiedzającym się czegoś dowiedzieć, a są to: ścieżki z tablicami edukacyjnymi, sala dydaktyczno-wystawowa, staw, zegar pór roku, stacja meteorologiczna, punkty widokowe, tematyczny plac zabaw i jeden z największych ogrodów sensorycznych w Europie, w którym można zobaczyć rośliny zapachowe oraz reagujące na dotyk.

Dinozaury wyginęły już dawno, dawno temu, jednak jeszcze dziś możemy się o nich sporo dowiedzieć, albo jak ktoś woli, przyjrzeć im się z bliska. Właśnie w tym miejscu znajduje się rekonstrukcja czworonożnych zwierząt lądowych, w tym Notozaura, których szczątki odkryto właśnie na tym obszarze. To nie wszystko, ponieważ kolejną atrakcją jest pawilon riplemarków i wyjątkowo precyzyjna rekonstrukcja środowiska dna triasowego morza. Nauka bawi i uczy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Akcja Lato, czyli gotowy przepis na spędzenie wakacji w Twojej okolicy