Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już tzw. Koncepcję Programową dotyczącą powstania obwodnicy łączącej Zawiercie i Poręby. Wkrótce ruszy przetarg na jej wykonanie.

W listopadzie planowane jest ogłoszenie przetargowe dla obwodnicy w systemie „Projektuj i Buduj”. Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a zakończenie robót budowlanych na czerwiec 2023 roku. – W tym roku ogłosimy przetargi na wykonania obwodnicy Zawiercia i Poręby – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na tę ważną inwestycję zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy czekają od lat. Jej budowa umożliwiłaby ominięcie centrum Zawiercia i Poręby, co odciąży miejskie trasy i poprawi bezpieczeństwo w miastach. Obecnie mieszkańcy skarżą się na wysokie natężenie ruchu na tym odcinku, głównie samochodów z dużym ładunkiem.

Koncepcja Programowa

Obwodnica ma mieć 24 kilometry długości. Pobiegnie wzdłuż DK 78 przez powiaty: będziński, zawierciański, a dokładnie przez: Siewierz, Porębę, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec. – Jesteśmy obecnie na etapie Koncepcji Programowej dla tego zadania. Została ona wykonana z podziałem na dwa odcinki tj. Odcinek I: Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) oraz Odcinek II w Zawierciu (Kromołów – Żerkowice) – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Przygotowanie Koncepcji Programowej ma na celu przede wszystkim opracowanie optymalnych rozwiązań technicznych dotyczących m.in. węzłów, skrzyżowań i obiektów inżynierskich obwodnicy. Obwodnica Zawiercia i Poręby połączy się z oddaną do użytku w 2010 r. obwodnicą Siewierza w ciągu DK 78.